Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод...

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски направи увид во...

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Мојсовски се сретна со нашиот...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

Избрани се најдобрите од конкурсот "Млади уметници" во две возрасни...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

“Млади поети” е еден од проектите кои имаат за цел да ја...

 • Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

  Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

 • Кошаркарско игралиште во Аеродром

  Кошаркарско игралиште во Аеродром

 • Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

  Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

Печати

АМС ПОДГОТВЕНА ЗА ПРИМЕНА НА ПЕТГОДИШНАТА РАЗВОЈНА ПРОГРАМА НА СПОРТОТ ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

вклучено . Објавено во Соопштенија

Денеска во просториите на Агенцијата за млади и спорт се одржа прес конференција на која директорот Лазар Поповски детално ги информираше претставниците на медиумите за усвојувањето на петгодишната програма за развој на македонскиот спорт на седницата на Владата на Република Македонија одржана на 3 јануари. Со тоа е заокружен еден подолг процес на анализи и проценки од страна на голем број спортски авторитети, стручни лица, спортисти и тимот на Агенцијата за млади и спорт. Изразувајќи им благодарност на сите соработници, Поповски потенцира дека со ова е ставен крај на транзицијата во спортот и се дефинира стратешката насока на Законот за спорт, финансирањето и можноста за формирање на фондации како и за спортот во институциите(предучилишен, училишен, универзитетски, армиски, полициски)

Печати

ДОНЕСЕНА ПРОГРАМАТА ЗА РАЗВОЈ НА СПОРТОТ ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ЗА ПЕРИОДОТ 2013-2017 ГОДИНА

вклучено . Објавено во Соопштенија

Врз основа на член 23, став 1 од Законот за спортот („Службен весник на Република Македонија“ број 29/02, 66/04, 81/08, 18/11, 51/11 и 64/12), Владата на Република Македонија на својата седница под бр.41-6936/1-12 од 3.01.2013 година, ја донесе Програма за развој на спортот за период од пет години

Печати

Ракометната паралелка на спортската академија на тренинг на репрезентaцијата

вклучено . Објавено во Соопштенија

Стипендистите на АМС и ученици во Спортската академија, и директорот на Агенцијата Лазар Поповски денеска присуствуваа на утринскиот тренинг на најдобрата машка ракометна репрезенатција која се подготвува за настап на Светското првенство во Шпанија. Талентите со внимание ги следеа потезите на своите идоли кои се во фаза на тактичко усвршување на играта која од 12 јануари во Севиља треба да ни овозможи барем две победи кои ќе не однесат во осминафиналето од третиот мундијал за нас

Печати

Извештај за балканска титула

вклучено . Објавено во Соопштенија

Oваа 2012 година Кик Бокс федерацијата ја завршија со последната меѓународна активност на 28.12 во Нови Пазар, Р.Србија пред околу 1000 присутни во салата. Нашата репрезентативка и носителка на голем број на медали од Балкански, Европски и Светски првенства Кристина Стојчевска се бореше за титулата БАЛКАНСКИ ПРВАК.

Печати

Покана во АМС на неформален брифинг

вклучено . Објавено во Соопштенија

Директорот м-р Лазар Поповски, Ве поканува, петок, 28 декември 2012, во 11:00 часот, на мал коктел и неформален брифинг во просториите на Агенцијата за млади и спорт. Повод за ова дружење е донесување на Програма за развој на спортот во Република Македонија за период 2013-2017 година, како и информација за статусот на постапката за избор на спортист на годината.

Одделение за односи со јавноста и протокон при Агенцијата за млади и спорт

Печати

Металург викендов ќе организира Новогодишен турнир

вклучено . Објавено во Соопштенија


Ракометната академија на Металург викендов што следува ќе организира Новогодишен турнир во мини ракомет за своите школи на територијата на град Скопје. Екипите ќе бидат поделени во четири групи

Печати

Најава за прес-конференција

вклучено . Објавено во Соопштенија

Во Агенција за млади и спорт, на 15 јануари 2013 година, вторник, во 11 часот, ќе се одржи прес-конференција по повод донесувањето на 5 годишната Програма за развој на спортот во Република Македонија за период 2013-2017 година и отпочнување на гласањето за избор на „Спортист на годината“, во организација на Сојузот на спортски федерации на Македонија, а под покровителство на Агенција за млади и спорт

Печати

Иванов и Поповски: Добар пат, донесете ни радости

вклучено . Објавено во Соопштенија

Традиционално пред секој голем и важен спортски настан на кој ние сме застапени, Претседателот на РМ Ѓорѓе Иванов организира средба со македонската машката ракометна селекција на која присуствуваше и директорот на АМС Лазар Поповски. Добри желби преовладуваа во формалниот дел, но и во дружењето на првиот човек на државата и водечката личност на Агенцијата со репрезентативците кои в петок заминуваат на СП во Шпанија

Печати

СПОРТСКА АКАДЕМИЈА - посета на националниот тим во ракомет во пресрет на Светското првенство во Шпанија

вклучено . Објавено во Соопштенија

Утре - 03 јануари 2012, четврток во периодот помегу 10 и 12 часот учениците од спортските паралелки по ракомет при Спортската академија ќе присуствуваат во рамки на тренингот на националниот ракометен тим во пресрет на Светското првенство кое овој месец се одржува во Шпанија

Печати

Новогодишен хепенинг во Агенцијата за млади и спорт

вклучено . Објавено во Соопштенија


Директорот на АМС м-р Лазар Поповски беше домаќин на пладневното спортско матине и повторно се потврди дека е најголемиот обединувач на најважните сегменти во македонскиот спорт. На новогодишната средба во просториите на Агенцијата и со присутво на претставници од најголемиот дел од федерациите, повеќемина од најдобрите спортисти и сите валидни медиуми, првиот човек во нашиот спорт во кусото обраќање на сите инволвирани во спортската сфера во Република Македонија им посака среќни празници и успешна 2013 година.

Печати

Велосипедската федерација на Македонија организираше состанок со Балканската и Турската велосипедска федерација за подршка и развој на велосипедскиот спорт

вклучено . Објавено во Соопштенија

На состанокот кој се одржа на ден 19.12.2012 година, присуствуваа претседателот на Балканската и Турската велосипедска федерација г-дин Емин Муфтуоглу, генералниот секретар на Балканската велосипедска федерација г-дин Марко Прочикевиќ и тренерот во Друмски велосипедизам на Турската репрезентација г-дин Суат Торгај

Печати

ИСПЛАТЕНИ 500-те СТИПЕНДИИ ОД КАТЕГОРИЈАТА – СПОРТИСТ „СПОРТСКА НАДЕЖ”

вклучено . Објавено во Соопштенија

Агенцијата за млади и спорт ги информира спортските млади надежи - корисници на категоријата спортист - спортска надеж - спортските клубови и националните спортски федерации дека месечните надоместоци за период од четири месеци во вид на стипендии кои произлегуваат од стекнувањето на оваа спортска категорија се исплатени во текот на денешниот ден.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија