Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Објавен јавниот повик за учество во обука за претприемништво и деловни вештини

Објавен јавниот повик за учество во обука за претприемништво и деловни вештини

Агенцијата за млади и спорт, во насока на развивање на претмприемаштвото...

Објавени Конкурсот за млади поети и Конкурсот за млади уметници од Проектите за млади на Агенцијата за млади и спорт

Објавени Конкурсот за млади поети и Конкурсот за млади уметници од Проектите за млади на Агенцијата за млади и спорт

Агенцијата за млади и спорт, следејќи ги младинските трендови, петти пат по...

Доделена Државната награда за остварување во спортот ,,8-ми септември ''

Доделена Државната награда за остварување во спортот ,,8-ми септември ''

Денес во кристалната сала на Собранието на Република Северна Македонија се...

Агенцијата за млади и спорт со поддршка на младите хемичари

Агенцијата за млади и спорт со поддршка на младите хемичари

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски присуствуваше на...

Одбележан

Одбележан "Ден на млади"

По повод Меѓународниот ден на млади, се одржа настан организиран од страна...

 • Објавен јавниот повик за учество во обука за претприемништво и деловни вештини

  Објавен јавниот повик за учество во обука за претприемништво и деловни вештини

 • Објавени Конкурсот за млади поети и Конкурсот за млади уметници од Проектите за млади на Агенцијата за млади и спорт

  Објавени Конкурсот за млади поети и Конкурсот за млади уметници од Проектите...

 • Доделена Државната награда за остварување во спортот ,,8-ми септември ''

  Доделена Државната награда за остварување во спортот ,,8-ми септември ''

 • Агенцијата за млади и спорт со поддршка на младите хемичари

  Агенцијата за млади и спорт со поддршка на младите хемичари

 • Одбележан

  Одбележан "Ден на млади"

Печати

КК Струмица преминува во целосна сопственост на општината

вклучено . Објавено во Соопштенија

Советот на општина Струмица на денешната редовна седница, меѓу другото, донесе Олука со која ги презема основачките права на акционерското друштво за спортска дејност Кошаркарски клуб “Струмица”. Тоа значи дека уште еден кошаркарски клуб во Македонија е трансформиран во акционерско друштво, односно онака како што налага законот. Сепак, во моментов не е познато колку кошаркарски суперлигаши го имаат исполнето овој услов и дали ќе ги има во доволен број за да се одржи лигата. Кошаркарската сезона обично започнува околу средината на октомври, но се уште не е познат календарот ниту официјалниот термин кога ќе биде стартот. Прво, потребно е да се види дали има доволен број на екипи регистрирани како АД. Во пракса, досега како сопственици интерес покажаа само општините, додека вистински приватни инвеститори реално нема во кошарката и во спортот воопшто.

Печати

Трејлер(видео најава) за филмот ТРЕТО ПОЛУВРЕМЕ

вклучено . Објавено во Соопштенија


Филмот „Трето полувреме“ е приказна за неколку луѓе собрани околу најважната работа во светот - фудбалот, во најтурбулентното време во историјата на светот - Втората светска војна. Тоа е приказна за играчите на ФК Македонија и нивниот Германско-Еврејски тренер Рудолф Шпиц, кој ги води низ патот кон титулата шампион на Нацистичката фудбалска лига. Ова е приказна за основачот на клубот Димитрија, кој треба да избере меѓу својата љубов кон неговиот тим и неговата лојалност кон Новиот Поредок. Ова е приказна за неговиот најдобар напаѓач Коста, познат шверцер кој се вљубува со една убава богата девојка. Ова е приказната за Ребека, Еврејска принцеза на зрно грашок, која прифаќа со неа, во нејзината мала соба, да живее фудбалер (со тоа се измолкнува од горчливата судбина на нејзиниот народ). И најпосле - ова е приказна за фудбалот, игра што во тие страшни времиња е повеќе од игра: тој е бојно поле помеѓу Доброто и Злото!

Линк за трејлерот ТРЕТО ПОЛУВРЕМЕ

http://www.youtube.com/watch?v=6NtSwkcN5dM

Печати

Интервју со Александра Неделковска носител на државната награда 8-ми Септември

вклучено . Објавено во Соопштенија

Неделковска Агенцијата за млади и спорт дава стипендии, спортистите треба да и враќаат со медали

Александра Неделковска, претседател на Македонската кик-бокс федерација е единствената жена која го доби државното признание 8-ми Септември. Таа вели дека горда што заедно со својот сопруг го донеле кик-боксот во Македонија бидејќи овој спорт сега е еден од најатрактивните во светот

Печати

Викендов на „Филип Втори“ младински атлетски Куп на Македонија

вклучено . Објавено во Соопштенија

Со право за настап на младинскиот атлетски куп на Македонија се стекнаа првопласираните шест атлетичари од секоја дисциплина во квалификаците за Купот на Македонија одржани пред две недели.Младинците ќе се натпреваруваат во следниве дисциплини: 110м пр; 400м пр; 100м; 200м; 400м; 800м; 1500м; 3000м; 5000м; 4х100м; 4х400м; далечина; височина; трискок; диск (2кг); копје(800гр) и ѓуле(7.26кг).Младинките ќе настапат во дисциплините: 100м пр; 400м пр; 100м; 200м; 400м; 800м; 4х100м; 4х400м; далечина; височина; диск (1кг); копје(600гр) и ѓуле (4 кг).  

Атлетската федерација на Македонија е организатор на финалето на Купот на Македонија за младинци и младинки кое ќе се одржи утре и задутре во Скопје на „Национална арена Филип Втори“.

Печати

Интервју со м-р Бошко Заборски носител на државно признание “8-ми Септември”

вклучено . Објавено во Соопштенија

 

Интервју:

м-р Бошко Заборски носител на државно признание 8-ми Септември

Заборски: Државното признание 8-ми Септември ми е најдрагата награда која досега сум ја примил

 Добитникот на државното признание 8-ми Септември м-р Бошко Заборски вели дека со воведувањето на наградата за тренерите и стручните лица, тие повеќе не се маргинализирани во споредба со спортистите и таа е сега само мотив повеќе за останатите тренери да остваруваат поголеми резултати

Печати

Интервју со проф.д-р Милош Вучидолов, носител на државна награда ”8 Септември”

вклучено . Објавено во Соопштенија

Интервју со проф.д-р Милош Вучидолов, носител на државна награда8 Септември

 

Вучидолов: Силата на човекот е во мозокот, а не во мускулите.

Официјалниот лекар како на југословенската, така и по осамостојувањето на македонската репрезентација и добитник на највисокото државно признание 8-ми Септември, професор доктор Милош Вучидолов, вели дека тренерите треба особено внимание да обрнат на здравствената и психолошката состојба на спортистите за тие да достигнат врвни резултати

Печати

Интервју со Благоја Милевски-Боби, тренер на Фудбалскиот клуб Вардар

вклучено . Објавено во Соопштенија

Интервју со Благоја Милевски-Боби, тренер на Фудбалскиот клуб Вардар

Милевски: Веќе се чуствуваат придобивките од трансформацијата на ФК Вардар во АД

Потребно е клубовите да се трансформираат во Акционерски друштва бидејќи на тој начин за спортистите ќе се плаќа здравствено осигурување, но и ќе им тече работен стаж. Според мене, професионалните спортисти треба да имаат бенефициран стаж бидејќи нивната кариера завршува на најмногу 38 години-вели Милевски

Печати

Интервју со м-р Ѓорѓе Војновиќ, поранешен кошаркар и член на Одборот за доделување на државната награда “8-ми Септември”

вклучено . Објавено во Соопштенија

Војновиќ: Трансформацијата на спортските клубови во АД е вистински потег на АМС

Камо јас кога играв да беше донесен Законот за спорт кој е вистински чекор за професионализација на врвниот спорт. Во денешно време познавам многу спортисти, поготово кошаркари, кои играле по 20 години, сега имаат по 40 години, а немаат еден ден работен стаж- вели Војновиќ

Печати

Регистар на професионални спортски клубови трансформирани во акционерски друштва

вклучено . Објавено во Соопштенија

Агенцијата за млади и спорт според Законот за спорт започна да води Регистар на професионални клубови. Клубовите кои се трансформираа во акционерски друштва и станаа професионални спортски клубови, изразија пофални критики и задоволство од новиот начин на функционирање и управување.  Во прилог е листата-Регистар на професионални спортски клубови,кој од ден на ден се дополнува со нови професионални спортски клубови.

1. Друштво за спортски дејности ФУДБАЛСКИ КЛУБ РЕНОВА АД с.Џепчиште,Тетово ТЕТОВО  ЏЕПЧИШТЕ
2. Друштво за спортски дејности ФУДБАЛСКИ КЛУБ ВАРДАР АД СКОПЈЕ ЦЕНТАР СКОПЈЕ-ЦЕНТАР
3. Друштво за спортски дејности ФУДБАЛСКИ КЛУБ ХОРИЗОНТ ТУРНОВО АД с.ТУРНОВО Босилово БОСИЛОВО ТУРНОВО
4. Друштво за спортски дејности КОШАРКАРСКИ КЛУБ РАБОТНИЧКИ АД Скопје ЦЕНТАР СКОПЈЕ-ЦЕНТАР
5. Друштво за спортски дејности КОШАРКАРСКИ КЛУБ МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ АД Скопје АЕРОДРОМ СКОПЈЕ-АЕРОДРОМ
6. Друштво за спортски дејности ФУДБАЛСКИ КЛУБ МЕТАЛУРГ АД Скопје ГАЗИ БАБА СКОПЈЕ-ГАЗИ БАБА
7. Друштво за спортски дејности ФУДБАЛСКИ КЛУБ СИЛЕКС АД Кратово КРАТОВО КРАТОВО
8. Друштво за спортски дејности ФУДБАЛСКИ КЛУБ ПЕЛИСТЕР АД Битола БИТОЛА БИТОЛА
Друштво за спортски дејности ФУДБАЛСКИ КЛУБ ДРИТА АД с.Боговиње,Боговиње БОГОВИЊЕ БОГОВИЊЕ
9. Друштво за спортски дејности ФУДБАЛСКИ КЛУБ БРЕГАЛНИЦА 2008 АД Штип ШТИП ШТИП
10. Друштво за спортски дејности КОШАРКАРСКИ КЛУБ КОЖУВ АД Гевгелија ГЕВГЕЛИЈА ГЕВГЕЛИЈА
11. Друштво за спортски дејности ФУДБАЛСКИ КЛУБ НАПРЕДОК АД Кичево КИЧЕВО КИЧЕВО

Печати

Интервју со Хајруш Синани, носител на државна награда "8-ми СЕПТЕМВРИ"

вклучено . Објавено во Соопштенија

Интервју со Хајруш Синани, носител на државна награда         "8-ми СЕПТЕМВРИ" 

Синани Во денешно време момчињата се поразгалени и не сакат да се лишат од задоволствата за да го достигнат успехот на Трстена

Тренерот на боречкиот клуб Лирија и добитник на државното признание 8-ми Септември, Хајруш Синани вели дека е навреден од коментарите дека признанија не треба да добиваат пензионирни спортисти. Синани додава дека доколку вакво признание му се додели на активен спортист тоа би значело дека државата става крај на неговата професионална кариера

Печати

Успех на пионерската машка и женска ракометна репрезентација

вклучено . Објавено во Соопштенија

Во периодот од 07-09.09.2012 год. пионерските машка и женска ракометна репрезентација на Македонија учествуваа на Балканско првенство 2012 во Бургас – Република Бугарија.

Учесници на првенството беа екипите на:

Машки: Македонија, Бугарија, Молдавија и Србија.

ЖенскиМакедонија, Бугарија и Србија.

 

Печати

Учество на репрезентативците на Светското првенство во спортско качување

вклучено . Објавено во Соопштенија

На ден 12.09.2012 година (СРЕДА)  нашите македонски репрезентативци во спортско качување Кире Серафимовски и Ване Наунов ќе земат учество на Светското првенство во спортско качување кое ќе се одржи во Париз.  За сите подетални информации можете да се информирате од интернет сајтот   http://www.worldclimbing2012.com/en   покрај тоа првенството  може да се проследи во живо на интернет сајтот http://www.ifsc.tv/

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија