Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод...

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски направи увид во...

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Мојсовски се сретна со нашиот...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

Избрани се најдобрите од конкурсот "Млади уметници" во две возрасни...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

“Млади поети” е еден од проектите кои имаат за цел да ја...

 • Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

  Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

 • Кошаркарско игралиште во Аеродром

  Кошаркарско игралиште во Аеродром

 • Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

  Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

Печати

Прес конференција на Македонската Кик Боксинг Федерација во АМС

вклучено . Објавено во Соопштенија

Кик Боксинг Федерација Ве поканува денес (среда) 27.02.2013 година, во 12,30 часот во просториите на Агенцијата за млади и спорт, да присуствувате на прес-конферецијата по повод освоените три медали на Европскиот куп во Белград, Србија

Печати

Честитки до ракометарите на „Металург“

вклучено . Објавено во Соопштенија


Агенцијата за млади и спорт на Република Македонија ја користи оваа прилика да упати срдечни честитки до ракометниот клуб Металург за остварувањата во рамки на својот настап во Лигата на шампионите, посебно по прикажаната игра натпреварот од последното коло на групната фаза на Лигата, против екипата на Силкеборг

Печати

Покана за прес конференција на Агенција за млади и спорт и Министерство за образование и наука

вклучено . Објавено во Соопштенија

Вo четврток, на 21 Февруари 2013 година, во Aгенцијата за млади и спорт со почеток во 11.00 часот, директорот на АМС м-р Лазар Поповски и министерот за образование и наука м-р Панче Кралев ќе ги образложат придобивките од спроведувањето на Проектот - Спортска aкадемија од образовен и спортски аспект.

Пред настанот, во 10:30 часот, во Aгенција за млади и спорт, проф. д-р Бранко Крстевски ќе изврши презентација на тема:
ВЛИЈАНИЕТО НА ТРЕНАЖНИОТ ПРОЦЕС ВРЗ ТРАНСФОРМАЦИЈАТА НА ПРОМЕНИТЕ НА НЕКОИ АНТРОПРОМЕТРИСКИ И МОТОРНИ ПОКАЗАТЕЛИ И ТЕЛЕСНИОТ СОСТАВ КАЈ КОШАРКАРИТЕ ОД СПОРТСКАТА АКАДЕМИЈА

Печати

Покана за прес-конференција по повод реализиција на Проектот-Спортска школа Бадминтон

вклучено . Објавено во Соопштенија

Во понеделник, 18.02.2013 година, со почеток во 11:00 часот во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе се одржи прес-конференција за новинарите по повод реализација на Проектот-Спортска школа Бадминтон. Прес-конференцијата ќе ја одржат директорот на Спортскиот центар „Борис Трајковски“, Ратко Капушевски и директорот на Агенција за млади и спорт м-р Лазар Поповски

Печати

АМС со поддршка на Илина Арсова: ПРВА МАКЕДОНКА НА МОНТ ЕВЕРЕСТ 2013 ГОДИНА

вклучено . Објавено во Соопштенија

Денес во просториите на Агенцијата за млади и спорт, се одржа прес-конференција по повод подготовките на Илина Арсова-првата жена Македонка која ќе се обиде да го развиори македонското знаме на Хималајските височини

Печати

Одржани првите едукативни работилници во училиштата во општина Ѓорче Петров

вклучено . Објавено во Соопштенија

Како дел од проектот „Пороците кај младата популација“, Агенцијата за млади и спорт започна со одржување на првите едукативни работилници во основните училишта „Страшо Пинџур“ и „Јоаким Крчовски“, во општината Ѓорче Петров

Печати

Oдржана едукативна спортска работилница на тема: „Карате“

вклучено . Објавено во Соопштенија

Монтесори центарот со поддршка на Агенцијата за млади и спорт ја реализираше петтата од предвидените десет едукативните спортски работилници. Работилницата се одржа на 16 февруари (сабота) и на истата учествуваа 10 деца на возраст од 4 до 8 години под водство на двајца Монтесори педагози од Македонското Монтесори Здружение

Печати

АМС и МОН задоволни од резултатите од научно-истражувачката работа во Спортската гимназија

вклучено . Објавено во Соопштенија

Денес, во Aгенцијата за млади и спорт со почеток во 11:00 часот, директорот на АМС м-р Лазар Поповски и министерот за образование и наука м-р Панче Кралев одржаа заедничка прес конференција на која беа образложени придобивките од спроведувањето на Проектот - Спортска aкадемија од образовен и спортски аспект

Печати

Реализација на проекти во поединечни спортови Проект – Бадминтон (врвен и масовен спорт)

вклучено . Објавено во Соопштенија

Агенцијата за млади и спорт, паралелно со процесот на изготвување на среднорочната Програма за развој на спортот, пристапи и кон креирање концепт за поддршка нејзини сегменти низ изработка на конкретни проекти

Печати

Пуштени во употреба три нови простории во Средното училиште „Методи Митевски Брицо“

вклучено . Објавено во Соопштенија

Амфитеатар и две нови училници доби Средното училиште за физичка култура „Методи Митевски Брицо“. Покрај редовните ученици новите простории ќе ги користат и над 100 ученици од Спортската академија која од септември стана дел од тоа училиште

Печати

Прес-конференција за поддршка на Илина Арсова: ПРВА МАКЕДОНКА НА МОНТ ЕВЕРЕСТ 2013 ГОДИНА

вклучено . Објавено во Соопштенија

Утре (петок) 15.02.2013 година во просториите на Агенцијата за млади и спорт со почеток во 11:00 часот ќе се одржи прес-конференција по повод поддршката за Илина Арсова-првата жена Македонка која ќе се обиде да го развиори македонското знаме на Хималајските височини

Печати

Златото од европското првенство на Берат Јакупи му донесе стипендија-спортист од меѓународна категорија

вклучено . Објавено во Соопштенија

Од 9 и 10-ти февруари во Коња, Република Турција се одржа Европско првенство во карате за кадети и јуниори на кое учествуваа 44 држави со вкупно 810 учесници. Нашиот млад репрезентативец Берат Јакупи се закити со златниот медал настапувајќи во најтешката категорија + 76 кг

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија