Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод...

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски направи увид во...

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Мојсовски се сретна со нашиот...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

Избрани се најдобрите од конкурсот "Млади уметници" во две возрасни...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

“Млади поети” е еден од проектите кои имаат за цел да ја...

 • Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

  Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

 • Кошаркарско игралиште во Аеродром

  Кошаркарско игралиште во Аеродром

 • Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

  Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

Печати

Во Куклиш пуштена во употреба нова спортска сала, дел од владиниот проект

вклучено . Објавено во Соопштенија

Нова спортска сала, која е дел од владиниот проект, денеска беше пуштена во употреба во село Куклиш. Салата свечено ја пушти во употреба вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, во придружба на директорот на Агенцијата за млади и спорт, Лазар Поповски

Печати

Започнува кампањата Get Online Week 2013

вклучено . Објавено во Соопштенија

Здружението „Отворете ги прозорците“, трета година по ред, е национален координатор на кампањата Get Online Week која ќе се спроведува во 27 европски земји. Во периодот од 18-ти до 24-ти март приближно десет илјади организации, членки на Telecentre–Europe ќе организираат различни активности кои ќе промовираат дигитална инклузија во цела Европа

Печати

Граѓаните во Валандово добија двојно тениско игралиште

вклучено . Објавено во Соопштенија

На 08.03.2013 година (петок), пуштено е во употреба двојно тениско игралиште во Валандово. Тениското игралиште свечено го отворија директорот на Агенцијата за млади и спорт м-р Лазар Поповски и градоначалникот на Валандово Николче Чурлиновски

Печати

50 години Мавровски меморијал од 01.03.-03.03.2013 година

вклучено . Објавено во Соопштенија

Остварувајќи ги желбите и соништата на генерациите од далечната 1957 година кои го организираа првиот меморијален-натпревар во нордиско скијање, со овогодошниот 50-ти по ред Мавровски меморијал, традицијата продолжува со желби за остварување на визијата-Македонија да го најде своето место во европската и светската елита во нордиското скијање

Печати

АМС подготвена за продолжување со изградбата на 100-те повеќенаменски терени за спорт

вклучено . Објавено во Соопштенија

Денес (четврток), на 28.02.2013 година во 14 часот, во просториите на АМС, се потпиша Рамковната спогодба со избраните фирми-изведувачи на градежните работи на 100-те повеќенамнески терени

Печати

Крушево домаќин на Mеѓународниот натпревар во нордиско скијање Меморијалот – „Тоше Проески’’

вклучено . Објавено во Соопштенија

Вчера попладнето во Меморијалниот центар „ Тоше Проески“ свечено беше отворен Меѓународниот натпревар во нордиско скијање – Меморијалот „Тоше Проески“ организиран во чест на најпознатиот македонски пеач со потекло од Крушево кој, секако, беше и голем љубител на спортот

Печати

ИЗВЕСТУВАЊЕ

вклучено . Објавено во Соопштенија

На ден 17.03.2013 година (недела) на аеродромот „Александар Велики“ во 15:00 часот директорот на Агенција за млади и спорт, м-р Лазар Поповски, претседателот на ФБСМ Чедо Николовски и претседателот на стручен совет на ФБСМ Трајче Димков ќе ги испратат нашите борачи - репрезентативци Дејан Митров (категорија 66 кг.) и Бобан Данов (категорија 120 кг.) и ќе им посакаат успешно претставување на нашата држава на Европското првенство за сениори во Тбилиси, Грузија од 18 до 24.03.2013 година.

Печати

Победа за академијата на првиот меѓународен натпревар

вклучено . Објавено во Соопштенија

Кошаркарите на Националната Спортска Академија синоќа го одиграа првиот меѓународен натпревар од формирањето. Со одлична партија против младинската школа на КК Балкан Благоевград, македонските млади кошаркари заслужено славеа со 85-74 и успешно ја стартуваа мини-турнејата во Бугарија

Печати

Велгошти доби повеќенаменска спортска сала

вклучено . Објавено во Соопштенија

Вчера, 04.03.2013 година(понеделник), свечено е пуштена во употреба спортската сала во с.Велгошти. Салата свечено ја отворија Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски и директорот на Агенцијата за млади и спорт Лазар Поповски

Печати

С О О П Ш Т Е Н И Е

вклучено . Објавено во Соопштенија

Агенцијата за млади и спорт на Република Македонија по повод одржувањето на сите спортски натпревари ширум нашата Држава во сите спортови, апелира на фер плеј игра и достојно однесување на спортските трибини пред почетокот, за време и по завршувањето на спортските настани

Печати

Започнува селекцијата на учениците за спортските паралелки - спортски таленти

вклучено . Објавено во Соопштенија

Повторно стартува потрагата за спортски таленти во Република Македонија. Проектот е за запишување на ученици во спортските паралалелки во Државното средно училиште Методија Митевски-Брицо во кои што се образуваат и тренираат најдобрите таленти во фудбал, ракомет, кошарка и тенис од цела Македонија

Печати

3 медали за македонските кик боксери на „Србија опен 2013“

вклучено . Објавено во Соопштенија

Македонските кик боксери, меѓународните активности за 2013 год ги започнаа со успех. На Европскиот куп ,,Србија опен“ постигнаа голем успех освојувајки 3 медали во конкуренција од повеќе од 100 кик боксери од 5 земји учеснички, Македонија, Словенија, Унгарија, Р.Српска и домаќинот Србија

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија