Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Директорот Каевски во посета на Маврово и Охрид

Директорот Каевски во посета на Маврово и Охрид

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски денеска е во...

Средба со челните луѓе од Специјалната олимпијада

Средба со челните луѓе од Специјалната олимпијада

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко каевски се сретна со...

Средба Каевски – Берсенев: Поддршка на младинските политики е заеднички приоритет

Средба Каевски – Берсенев: Поддршка на младинските политики е заеднички приоритет

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски се сретна со...

Средба со челните луѓе на Ракометната и Кошаркарската федерација

Средба со челните луѓе на Ракометната и Кошаркарската федерација

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, заедно со раководителот на...

Прием во АМС за македонските одбојкари

Прием во АМС за македонските одбојкари

Директорот на АМС, Дарко Каевски упати честитки до одбојкарите за освоеното...

 • Директорот Каевски во посета на Маврово и Охрид

  Директорот Каевски во посета на Маврово и Охрид

 • Средба со челните луѓе од Специјалната олимпијада

  Средба со челните луѓе од Специјалната олимпијада

 • Средба Каевски – Берсенев: Поддршка на младинските политики е заеднички приоритет

  Средба Каевски – Берсенев: Поддршка на младинските политики е заеднички...

 • Средба со челните луѓе на Ракометната и Кошаркарската федерација

  Средба со челните луѓе на Ракометната и Кошаркарската федерација

 • Прием во АМС за македонските одбојкари

  Прием во АМС за македонските одбојкари

Печати

Прием на Дејан Стефаноски, најдобриот македонски ММА борец

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams priem mmi web

Денес директорот на  Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески организираше прием за Дејан Стефаноски, ММА (Mixed Martial Arts) борец кој настапува под Македонскот знаме и Македонската химна.

Печати

Македонските таеквандо репрезентативци на светско во Канада

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams sv taek web

Нашите најдобри таеквандо борци до 17 години од петок настапуваат на Светското првенство во Бернаби – Канада. По тој повод денес во просториите на Агенцијата за млади и спорт се одржа прес конференција, на која беше претставен тимот и очекувањата од претстојниот настап. Директорот на Агенцијата Марјан Спасески потенцираше дека овој олимписки спорт е во постојан подем, за што зборуваат резултатите од последни првенства од кои Македонските надежи редовно се враќаат со медали.

Печати

Носителот на највисокото спортско признание на прием во Агенцијата за млади и спорт

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams tomi

Спортист на годината 2010, освојувачот на Светската серија во маратонско пливање за 2016 и еден од носителите на Националното спортско признание за врвни спортски остварувања, Томи Стефановски беше гостин во куќата на спортот.

Печати

Прием за самбо репрезентативците кои ќе настапат на СП во Софија

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams priem sambo

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески ги прими самбо репрезентативците на Македонија кои ќе настапат на Светското првенство за сениори од 10 до 14 ноември во Софија, Бугарија. Ристо Димитров, Александар Петковски и Амра Фејзула се нашите претставници кои ќе настапат во различни категории. 

Печати

Прием во АМС по повод големиот успех на македонското Кендо-Иаидо

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams kendo

По повод големиот успех на кендо-иаидо македонскиот клуб Јошин од Скопје со освоеното прво место и златниот медал во екипна конкуренција на престижниот меѓународен турнир во Солун,директорот на Агенцијатa за млади и спорт Марјан Спасески организираше прием за македонските кедно иаидо натпреварувачи.

Печати

Гевгелија доби фитнес зона

вклучено . Објавено во Соопштенија

gevgelija 1

Денеска во Гевгелија беше промовирана фитнес зоната, која е дел од новиот проект на АМС за изградба на 20 фитнес-зони низ државата. Иако, првично овој проект требаше да започне со реализација од октомври, до денес изградени се вкупно 7 зони, а 3 се во фаза на градба. Останатите 10 фитнес-зони ќе се градат во 2017 година.

Печати

Средба на директорот на Агенцијата за млади и спорт Спасески со новоназначениот Француски Амбасадор Тимоние

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams fr

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески денеска оствари работна средба со Францускиот Амбасадор во Република Македонија, Кристијан Тимоние. Повод за средбата беше разгледување на можностите за соработка помеѓу Агенцијата за млади и спорт и Француската Амбасада во Република Македонија, но и можноста за соработка на младинските организаци од дветте држави во реализација на проекти од заеднички интерес.

Печати

Соопштение за новите измени и дополнувања во Законот за спортот

вклучено . Објавено во Соопштенија

Ams slika 1
 
Врз основа на измените и дополнувањата во Законот за спорт бр.190 од 17.10. 2016 Агенцијата за млади и спорт ги донесе новите модели за барања, правилник за формата, содржината на образецот за годишната програма, наменети за националните спортски федерации, а се однесуваат на користење на сретства остварени од надоместоци за спорт согласно Законот за игри на среќа и за забавните игри.
Правилникот ќе отпочне да се применува од 01.Јануари 2017 година и заедно со образецот ќе бидат објавени во Службен весник на Република Македонија.
Печати

Стартува традиционалната боксерска манифестација Златен Гонг

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams gong

Традицијата продолжува. Една од најстарите спортски традиционални манифестации во нашата земја, боксерскиот турнир Златен Гонг годинава по 46-ти пат ќе се одржи во Скопје. Влогот на многумина низ изминативе 46 години во организирањето на овој настан придонесе Златниот Гонг да прерасне во спортски настан кој го промовира нашиот град и нашата држава, оставајќи траен белег низ спортот.

Печати

Прием на првата македонска женска хималајска експедиција во АМС

вклучено . Објавено во Соопштенија

zenska ekspedicija

Денес, во просториите на Агенцијата за млади и спорт, Директорот Марјан Спасески организираше прием за Првата македонска женска хималајска експедиција која го освои Мера Пик 6476 метри надморска височина-Непал.

Печати

Прием на таеквондо репрезентацијата во АМС

вклучено . Објавено во Соопштенија

AMs taekvondo 1

Денеска во просториите на Агенцијата за млади и спорт, Директорот Марјан Спасески организираше прием за македонската таеквондо репрезентација кои на неодамна завршениот по ранг највисок турнир во Олимписко таеквондо, еден од трите најсилни турнири во Eвропа со ранг Г1 освоија историско ЗЛАТО и историско СРЕБРО за Република Македонија.

Печати

Соопштение за изборот на младинскиот претставник во Управниот Одбор на Регионалната канцеларија за младинска соработка на Западен Балкан

вклучено . Објавено во Соопштенија

Ams slika 1

На ден 27.10.2016 година од страна на Работната група за поддршка на процесот на воспоставување на РИКО (формирана од Агенцијата за млади и спорт по Јавен повик, објавен на 14.07.2016 г) избрана е Бојана Наумоска за младински претставник во Управниот Одбор на оваа канцеларија. 

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија