Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, му го честиташе...

ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод 51-от...

Европска бронза за Емил Павлов

Европска бронза за Емил Павлов

Нашите каратисти имаа успешен настап на Европското првенство во карате, кое...

 Светската танцова елита во Скопје

Светската танцова елита во Скопје

Танцовата федерација во соработка со Агенцијата за млади и спорт и...

Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

Европскиот шампионат во шах во поединечна конкуренција беше свечено пуштен...

 • Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

  Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

 • ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

  ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

 • Европска бронза за Емил Павлов

  Европска бронза за Емил Павлов

 • Светската танцова елита во Скопје

  Светската танцова елита во Скопје

 • Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

  Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

Печати

Комисија на ракометни стручњаци

вклучено . Објавено во Соопштенија

 

Агенцијата за млади и спорт (АМС) ја продолжи иницијативата за формирање на Комисии кои ќе имаат советодавна улога во работењето на директорот на АМС и останатите служби во оваа институција.

- Во одлуките кои што ги засегаат спортистите, спортските работници и спортската јавност, потребно е да се слушне гласот на они кои што од законските одредби и околности кои владеат во спортот најмногу го чувствуваат влијанието на тие фактори. Од тие причини покрај Советот за спорт, формираме и Комисии по спортови, а таква е и денес формираната Комисија за ракомет, истакна директорот на АМС Лазар Поповски, на денешната прес-конференција.

Членови на Комисијата за ракомет при АМС се: Данило Брестовац, Ристо Магдинчев и Мартин Клинчаров.
Задачите на оваа комисија се влијание на одлуките и креирањето на политиките кои што ги донесува директорот на АМС, а се однесуваат на ракометот. Првите две активности на новофорнмираната комисија се разгледување на предлозите од ракометните прволигаши од состанокот на 27 јуни и информација околу средби со прволигашките клубови.
Директорот Поповски ги информираше членовите на Комисијата околу имплементацијата на Законот за трансформација на Суперлигашите во акционерски друштва.

- Законот треба да се почитува, екипите да се трансформираат и тоа да се направи со минимални финансиски импликации. АМС ќе ги разгледа предлозите и во зависност дали се правно издржани ќе постапува понатаму. Ќе гледаме да излеземе во пресрет на клубовите колку што е можно повеќе, рече Поповски.

Тој најави посета на ракометните клубови од комисијата на великани и на самиот терен да биде дообјаснат Законот за трансформација.

Членовите на комисијата ја поздравија иницијативата на АМС нагласувајќи дека тоа е вистинскиот пат за развојот на ракометот. Тие очекуваат подигнување на нивото на ракометниот спорт во Македонија.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија