Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод...

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски направи увид во...

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Мојсовски се сретна со нашиот...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

Избрани се најдобрите од конкурсот "Млади уметници" во две возрасни...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

“Млади поети” е еден од проектите кои имаат за цел да ја...

 • Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

  Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

 • Кошаркарско игралиште во Аеродром

  Кошаркарско игралиште во Аеродром

 • Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

  Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

Печати

Златото од европското првенство на Берат Јакупи му донесе стипендија-спортист од меѓународна категорија

вклучено . Објавено во Соопштенија

Од 9 и 10-ти февруари во Коња, Република Турција се одржа Европско првенство во карате за кадети и јуниори на кое учествуваа 44 држави со вкупно 810 учесници. Нашиот млад репрезентативец Берат Јакупи се закити со златниот медал настапувајќи во најтешката категорија + 76 кг.

Ова е негово трето злато, откако беше европски првак во категорија кадети во Париз 2009 година и во Измир 2010 година, со што се стекнува со титулата- прв македонски спортист кој има европски титули во три различни возрасни категории. Јакупи го оставарува сонот на секој спортист, а тоа е да се врати со голем успех од позначајните првенства.

Агенцијата за млади и спорт, на Берат Јакупи кој согласно Законот за спорт и категоризацијата, остварува спортска категорија-спортист од меѓународна категорија, во износ од 27.000 денари со што уште еднаш се докажува дека државата секогаш ги поддржува младите спортски надежи и таленти и така ќе продолжи и во иднина.


Покрај освоениот златен медал на Јакупи и постарите јуниори успеа да се вратат со освоени два бронзени медали. Моника Пендаровска од КК „Макпетрол“ во кадетска конкуренција и Виктор Крстевски од КК „Металург“ во силна конкуренција на јуниори, го одбранија третото место и се закитија со бронзен медал.

 

 

 

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија