Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод...

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски направи увид во...

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Мојсовски се сретна со нашиот...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

Избрани се најдобрите од конкурсот "Млади уметници" во две возрасни...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

“Млади поети” е еден од проектите кои имаат за цел да ја...

 • Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

  Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

 • Кошаркарско игралиште во Аеродром

  Кошаркарско игралиште во Аеродром

 • Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

  Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

Печати

Театар „Сенки и облаци” објавува ПОВИК ЗА УЧЕСТВО во проектот „ХИВ/СИДА едукација преку игра со сенки”

вклучено . Објавено во Соопштенија

 ПОВИК ЗА УЧЕСТВО

Во проектот „ХИВ/СИДА едукација преку игра со сенки”

Ако си на возраст од 16-22 год, живееш во Скопје и во следните два месеци
сакаш со својата креативност да создадеш приказни кои ќе ги едуцираат твоите врсници, придружи се во проектот на „Сенки и облаци” поддржан од MTV Staying Alive.


За прв пат во Македонија младите имаат шанса преку театар на сенки да ги разголат табуата и тајните на сексуалното и репродуктивното здравје.

 

Проектот ќе се реализира во Младинскиот Културен Центар (МКЦ) во Скопје во неколку фази:

- Викенд тренинг за ХИВ/СИДА и сексуално и репродуктивно здравје (9 и 10 Февруари)
- Три викенд работилници за создавање театарска претстава со сенки (16 и 17; 23 и 24 Февруари; 2 и 3 Март)
- Театарски караван низ Македонија (Април)

ПРИЈАВИ СЕ НАЈДОЦНА ДО 31 JАНУАРИ !!!

Пополнетата апликација (доколку имаш и CV со слика )
прати ја нa Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

Симни ја апликацијата овде или овде, и дознај повеќе за проектот на Facebook или на 078/566 499.
!Напомена: Доколку не си во можност да учествуваш на сите предвидени активности, поради природата на проектот, не можеш да аплицираш .

MTV Staying Alive фондацијата е интернационална продуцентска организација која дава грантови и е посветена на борбата против ширењето на ХИВ помеѓу младите луѓе.Повеќе на http://stayingalivefoundation.org/

Театарската група „Сенки и облаци“ беше селектирана за добивање финансиска поддршка за овој проект од MTV Staying Alive фондацијата на светско ниво меѓу повеќе од 1700 апликации. „Сенки и облаци“ е основана во 2005г како неформална група на истомисленици со мисија да ги поттикнат луѓето ширум светот, а особено младите, да користат креативни модели и алатки за пренесување на пораки, подигнување на свеста и стекнување со животни вештини и способности.

Повеќе на: http://shadowsandclouds.org/

 

 

 

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија