Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод...

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски направи увид во...

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Мојсовски се сретна со нашиот...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

Избрани се најдобрите од конкурсот "Млади уметници" во две возрасни...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

“Млади поети” е еден од проектите кои имаат за цел да ја...

 • Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

  Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

 • Кошаркарско игралиште во Аеродром

  Кошаркарско игралиште во Аеродром

 • Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

  Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

Печати

НР Кина и донираше бадминтон и пинг-понг опрема на Агенцијата за млади и спорт

вклучено . Објавено во Соопштенија

 

На доделувањето присуствуваа директорот на Агенцијата за млади и спорт, м-р Лазар Поповски, амбасадорот на НР Кина, неговата екселенција Цуи Џивеи, како и претседателите на МОК и на бадминтон и пинг-понг федерациите, Васил Тупурковски, Диме Стефановски и Јован Дабевски.

Опремата која АМС ја доби од НР Кина, ќе им биде доделена на двете федерации, најави директорот Поповски.
Кина ги има најдобрите пинг-понгари во светот, а бадминтон е спорт бој еден во оваа држава. Сметам дека со оваа донација, ќе се подобрат условите за тренирање и кај нас, и ние ќе покажеме дека можеме да постигнеме високо спортско ниво во овие спорта- рече Поповски.

Амбасадорот на Кина, неговата екселенција Цуи Џивеи, смета дека во Македонија има потенцијал да се создадат одлични врвни спортисти во овие два спортови.

Мило ми е што за многу кратко време од нашата прва средба во јули, дојдовме до реализација на оваа донација. Количината која сега ја даруваме не е голема, но е симбол за една плодна и успешна соработка меѓу нашите земји. Македонија има потенцијал за развивање на бадминтон и пинг-понг спортот и на своето тло- рече амбасадорот Џивеи.

И претседателите на МОК и на бадминтонот и пинг-понг федерациите позитивно ја оценија оваа донација бидејќи, како што рекоа, таа најпрво доаѓа од една од најголемите олимписки велесили. Со донацијата сега ќе се обезбедат одлични услови за тренирање на младите кои се занимаваат со овие спортови.

Донацијата се состоеше од рекети за бадминтон и пинг-понг, бадминтон терени и постаменти, маси за пинг-понг, како и дополнителна опрема.

 

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија