Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод...

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски направи увид во...

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Мојсовски се сретна со нашиот...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

Избрани се најдобрите од конкурсот "Млади уметници" во две возрасни...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

“Млади поети” е еден од проектите кои имаат за цел да ја...

 • Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

  Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

 • Кошаркарско игралиште во Аеродром

  Кошаркарско игралиште во Аеродром

 • Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

  Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

Печати

Oдржана едукативна спортска работилница на тема: „Кошарка“

вклучено . Објавено во Соопштенија

 

Најпрвин во Монтесори центарот, преку картички и фотографии децата се запознаа со историјатот на кошарката, видоа како изгледало првото кошаркарско игралиште и се запознаа со Џејмс Нејсмит - наставникот по физичко кој пред 121 година ја измислил кошарката како спорт. Во „Кошаркарската сала на славните“ во Спрингфилд, Масачусетс и во Музејот на Џејмс Нејсмит децата се запознаа со најпознатите светски кошаркари, ја видоа изложбата на пехари, трофеи, но и изложбите на дресови и патики. Разговаравме и за големиот успех на Македонската кошаркарска репрезентација на Евробаскет 2011 во Литванија, а децата со гордост зборуваа за нивните идоли од кошарката.

За децата посебно беше интересно присуството на тренингот на КК „Водњански лисици“. Така одблизу имаа можност да видат како е организиран еден кошаркарски тренинг, да се запознаат со правилата на водење, додавање и фрлање на топката во кош. Секое дете имаше свој тренер од младите кошаркари и сите имаа можност активно да учествуваат во тренингот. Меѓу учесниците во работилницата имаше и деца кои веќе тренираат кошарка, па ова беше одлична можност да покажат својата умешност со кошаркарската топка. За крај, тренерот Игор Саздов ни ги покажа и дел од трофеите кои овој клуб ги има освоено на домашните и меѓународните турнири и натпреварувања. Како спомен од оваа работилница, Агенцијата за млади и спорт на децата им подари CD со најпознатите.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија