Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод...

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски направи увид во...

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Мојсовски се сретна со нашиот...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

Избрани се најдобрите од конкурсот "Млади уметници" во две возрасни...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

“Млади поети” е еден од проектите кои имаат за цел да ја...

 • Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

  Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

 • Кошаркарско игралиште во Аеродром

  Кошаркарско игралиште во Аеродром

 • Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

  Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

Печати

Македонските спортисти спортски ја засадија иднината

вклучено . Објавено во Соопштенија

Агенцијата за млади и спорт, ја поддржа и десеттата акција Ден на дрвото- Засади ја својата иднина, која се одвива под мотото Спортски е да се сади. На неколку локации, претставници од Агенцијата за млади и спорт заедно со нашите најпознати спортисти се приклучија на акцијата по повод Ден на дрвото.  

Во 11 часот и 30 минути, македонските репрезентативни  ракометари Намуче Мојсоски, Филип Миркултовски и Ванчо Димовски, заедно со боксерите Вели Мумин и Примислав Димовски, како и поранешниот борач Живко Дуковски, засадија дрвца во новиот парк Македонија на булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов во општината Карпош, заедно со премиерот на Република Македонија м-р Никола Груевски и градоначалникот на Град Скопје г-нот Коце Трајановски.

 

Во 12 часоти 30 минути, директорот на Агенцијата за млади и спорт, м-р Лазар Поповски и министерот за внатрешни работи, г-ѓа Гордана Јанкуловска, го пошумија дворот на Министерството за внатрешни работи на падините на планината Водно заедно со кошаркарите Војдан и Огнен Стојановки и Кире Николовски, како и боксерите Примислав Димовски и Вели Мумин.

Спортистите беа активни и на акцијата која секоја година се одвива на Ајватовски рид, во атарот на селото Мршевци. На оваа локација во 12 часот и 30 минути, дрвца посадија некогашните македонски ракометни шампионки Анжела Платон, Мирјана Чупиќ, Милева Велкова, Андријана Будимир, како и кајакарот Атанас Николовски, пливачот Нико Нестор и двајцата младински репрезентативци и кошаркари на КК Работнички, Никола Гоговчевски и Ненад Станковски и првотимецот на КК Работнички Омонди Амоти, заедно со Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија и министер за финансии, м-р Зоран Ставрески.

Акцијата заврши во дворот на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорѓе Иванов во 13 часот и 30 минути, каде заедно со боксерите Вели Мумин и Примислав Димовски беа засадени неколку дрвја.

Нашата златна пара-олимпијка Оливера Навока-Биковска, садеше дрвја заедно со градоначаникот на општина Битола, г-нот Владимир Талевски.

Ова е десетта акција преку која се пошумува Република Македонија, петта година по ред.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија