Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод...

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски направи увид во...

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Мојсовски се сретна со нашиот...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

Избрани се најдобрите од конкурсот "Млади уметници" во две возрасни...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

“Млади поети” е еден од проектите кои имаат за цел да ја...

 • Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

  Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

 • Кошаркарско игралиште во Аеродром

  Кошаркарско игралиште во Аеродром

 • Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

  Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

Печати

Одржана едукативна спортска работилница на тема: „Одбојка“

вклучено . Објавено во Соопштенија

Монтесори центарот со поддршка на Агенцијата за млади и спорт ја реализираше втората од предвидените десет едукативните спортски работилници. Работилницата се одржа на 10 ноември (сабота) во салата на одбојкарскиот клуб „Форца“ во населбата Тафталиџе, Скопје. На работилницата присуствуваа 12 деца на возраст од 4 до 10 години под водство на двајца Монтесори педагози и еден асистент од Македонското Монтесори Здружение. Тренерите Гоце и Ема со децата ги споделија своите лични искуства во одбојката, им ја покажаа опремата за одбојка, а имаа и можност да присуствуваат и на тренинг и да искусат како се подготвуваат одбојкарите во рамки на еден тренинг.

 

Децата добија многи интересни информации и за историјатот на одбојката и елементите и правилата на игра. Во салата на одбојкарскиот клуб децата имаа можност и да ги искусат основните движења кои се потребни за да се игра одбојка, а воедно и да искусат кои вежби се потребни за загревање на телото, како да ја дочекаат одбојкарскакта топка и како да ја префрлат преку мрежата на полето за играње на одбојка. Посебен впечаток на децата им остави дружењето со одбојкарите и тренингот организиран за нив.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија