Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод...

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски направи увид во...

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Мојсовски се сретна со нашиот...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

Избрани се најдобрите од конкурсот "Млади уметници" во две возрасни...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

“Млади поети” е еден од проектите кои имаат за цел да ја...

 • Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

  Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

 • Кошаркарско игралиште во Аеродром

  Кошаркарско игралиште во Аеродром

 • Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

  Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

Печати

Прес-конференција ЗЛАТЕН ГОНГ 2012

вклучено . Објавено во Соопштенија

 

Денеска,(06.11.2012 година), во 10 часот и 30 минути во просториите на Агенцијата за млади и спорт, се одржа прес-конференцијата по повод 42-то издание на манифестацијата Златен гонг 2012. На прес-конференцијата учествуваа директорот на Агенцијата за млади и спорт м-р Лазар Поповски, Бобан Блажевски, проф.д-р Војо Настевски, како и Живко Дуковски од организациониот одбор на ЗЛАТЕН ГОНГ.

Директорот Поповски рече дека е потребно оваа манифестација да се децентрализира со што ќе се поттике развојот на боксот, кој во моментов стагнира, и во помалите градови.

Потребно е повеќе општини да покажат интерес за организација на манифестации од ваков тип. Мило ни е што оваа година полуфиналните борби ќе се одржат во општината Радовиш. Боксот во моментов ни стагнира, по Примислав Димовски и Вели Мумин немаме млади боксери кои тргнуваат по нивните стапки. АМС во континуитет вложува околу 3 милиони денари во Боксерската федерација и од  нив се очекува да посветат поголемо внимание во работата со млади категории и создавање нови боксерски имиња - рече директорот Поповски.

Членот на огранизациониот одбор на манифестацијата Златен гонг 2012 година, Бобан Блажевски, информираше дека оваа година полуфиналните борби ќе се одржат во Радовиш на 9-ти ноември, а финалните на 10-ти ноември со почеток во 12.00 часот во Спортскиот центар Борис Трајковски.

За оваа година се пријавени 46 боксери од осум држави и тоа: Македонија, Бугарија, Србија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Словенија и Унгарија. Од Македонија оваа година ќе има осум боксери. Воедно, сакам да испратам една отворена покана до сите љубители на боксот да дојдат и да ги гледаат борбите.

Проф.д-р војо Настевски информираше дека оваа година ќе се доделат шест пехари и еден Златен гонг, но за разлика од претходните години нема да има парични награди, поради кризата која го опфати и спортот

На прес-конференцијата присуствуваше и организаторот и основач на првиот Златен гонг, Живко Дуковски.

На самиот крај, сакам да и се заблагодарам на Агенцијата за млади и спорт која континуирано ја подржува оваа манифестација која за прв пат се огранизираше во 1969 година. Ова е најстара боксерска манифестација и се надевам дека и понатаму ќе продолжи да го претставува спортот во Македонија во најдобро светло - заврши Дуковски.  

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија