Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод...

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски направи увид во...

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Мојсовски се сретна со нашиот...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

Избрани се најдобрите од конкурсот "Млади уметници" во две возрасни...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

“Млади поети” е еден од проектите кои имаат за цел да ја...

 • Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

  Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

 • Кошаркарско игралиште во Аеродром

  Кошаркарско игралиште во Аеродром

 • Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

  Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

Печати

Горан Пандев - спортист на годината

Напишано од administrator вклучено . Објавено во Соопштенија

ams izbor grupna

Агенцијата за млади и спорт и Сојузот на спортски федерации, 66-ти пат по ред ги избраа најдобрите спортисти во годинава што измина.

Манифестацијата се одржа во Спортскиот центар Борис Трајковски со почитување на сите протоколи.

По предходни номинации од страна на Национакните спортски федерации, се направи листа со најдобро номинирани во вкупно осум категории.

ams nm nagrada

Агенцијата за млади и спорт и Сојузот на спортски федерации, 66-ти пат по ред ги избраа најдобрите спортисти во годинава што измина.

Манифестацијата се одржа во Спортскиот центар Борис Трајковски со почитување на сите протоколи.

По предходни номинации од страна на Национакните спортски федерации, се направи листа со најдобро номинирани во вкупно осум категории.

Гласаа вкупно 24 спортски федерации, девет спортски редакции и сите членови на Советот за спорт при Агенцијата за млади и спорт.

Во категоријата најдобар спортист со освоени 111 гласа беше избран Горан Пандев, пред Емил Павлов со освоени 69 и Дејан Георгиевски со 66 гласа. Кај дамите приматот најдобра отиде кај каратистката Вероника Костовска која освои 96 гласа, втора беше Дрита Ислами со 79, а третопласирана Рејчел Стојанов со 62 гласа.

Кај младите спортисти најголем број на гласови освои Роберто Ацковски (106), а со 79 глас втор е Ардијан Аземи. Третопласиран е триатлонецот Димитар Јовановски со освоени 56 гласови.

Кај младите спортистки приматот најдобра отиде кај Магдалена Божиновска, која собра 80 гласови, а Сара Велкова со 74 добиен глас е втора пред Александра Симева со 60 гласа.

Фудбалскиот национален тим собра 91 глас пред ракометниот со 43 и одбојкарскиот со 40.

Владимир Тркаљанов за пет гласови го победи Анреј Стојановски во категоријата најуспешен спортист со инвалидитет.

Најуспешен селектор е Игор Ангеловски со 96 гласа, а Борче Костовски и сашко Арсовски собраа по 55 и 53 бода.

За најдобра Национална спортска федерација беше прогласена фудбалската со 178 гласа, пред Одбојкарската со 126 и Ракометната со 118. Карате федерацијата собра 91, а Таеквондо 85 гласа.

Гласаа вкупно 24 спортски федерации, девет спортски редакции и сите членови на Советот за спорт при Агенцијата за млади и спорт.

ams zz

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија