Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Вклучете се во „Европската недела на спорт”

Вклучете се во „Европската недела на спорт”

„Европска недела на спортот” е проект на Европска Унија, во...

Промовирана поштенска марка во чест на фудбалската репрезентација

Промовирана поштенска марка во чест на фудбалската репрезентација

Поштенска марка по повод историскиот настап на македонските фудбалери на...

Одбележување 100 години од животот и делото на Блаже Конески

Одбележување 100 години од животот и делото на Блаже Конески

Агенцијата за млади и спорт во делот на активности за млади, како и секоја...

Репрезентативците во Самбо на Европско во Кипар

Репрезентативците во Самбо на Европско во Кипар

Од 24-30 мај во Лимасол, Кипар ќе се одржи Европско првенство во Самбо...

Каратистите на Европско во Пореч

Каратистите на Европско во Пореч

Сениорската карате репрезентација ќе учествува на Европско карате првенство...

 • Вклучете се во „Европската недела на спорт”

  Вклучете се во „Европската недела на спорт”

 • Промовирана поштенска марка во чест на фудбалската репрезентација

  Промовирана поштенска марка во чест на фудбалската репрезентација

 • Одбележување 100 години од животот и делото на Блаже Конески

  Одбележување 100 години од животот и делото на Блаже Конески

 • Репрезентативците во Самбо на Европско во Кипар

  Репрезентативците во Самбо на Европско во Кипар

 • Каратистите на Европско во Пореч

  Каратистите на Европско во Пореч

Печати

Спортисти на годината

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams dekan i nikola w

Во организација на Агенцијата за млади и спорт, Сојузот на спортски федерации и со учество на медиумите се одржа спортската манифестација „ИЗБОР НА СПОРТИСТИ” каде беа прогласени најдобрите за изминатава година.

Капитенот на европскиот ракометен шампион и македонски репрезентативец, Стојанче Стоилов и македонската репрезентативка во карате, Пуликсенија Јовановска беа прогласени за најдобри спортисти за 2019 година.

Стоилов не беше присутен на доделувањето, а наградата ја прими тренерот на Вардар јуниор, Столе Петрушевски.

Јовановска во изборот на најдобра спортистка победи благодарение на освоеното петто место во кати и на доделувањето изјави дека тоа што го ветила го исполнила.

- Кога бев прогласена за најдобра млада спортистка пред неколку години, дадов ветување дека пред мене е период каде што ќе работам уште повеќе и максимално ќе се посветам на постигнување високи резултатите.Со оваа награда, едно е сигурно, а тоа е поголемиот мотив за уште поголеми успеси. Резултатите ги постигнав благодарение на совети од мојот тим, селекторот и поддршката од моите родители – изјави Јованоска.

За најдобри млади спортисти беа избрани -Миа Тодорова во кик бокс, за двете освоени 3-ти места на европско и светско за јуниори и Бесир Алили за освоено 1-во место на ЕП во борење за кадети.

Најдобра репрезентација во машка конкуренција беше прогласена одбојкарската репрезентација, која за прв пат настапи на едно европско првенство, а за капитенот на одбојкарската репрезентација, Никола Ѓорѓиев му беше врачена наградата за посебни достигнувања во спортот за 2019 година. Во женска конкуренција беше прогласена женската ракометна репрезентација.

Во категоријата најдобар тренер-селектор, наградата ја освои Сашко Арсовски, кој е селектор на македонската карате репрезентацијата.

За најдобра спортска федерација беше прогласена ракометната федерација, а наградата му беше доделена на претседателот, Живко Мукаетов.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија