Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Реконструкција на базенот во Струга

Реконструкција на базенот во Струга

Започна реконструкцијата на базенот во Струга, еден од најголемите проекти...

Обновен објектот на опожарениот едриличарски клуб во Струга

Обновен објектот на опожарениот едриличарски клуб во Струга

Денеска во 11.00 часот свечено се отвори објектот на едриличарскиот клуб...

Стартуваше обуката за развој на претприемачкиот дух и деловните вештини

Стартуваше обуката за развој на претприемачкиот дух и деловните вештини

Агенцијата за млади и спорт, започна со организација на обуки за развој на...

Преку 100 играчи од 18 држави на Челенџ турнир во Скопје

Преку 100 играчи од 18 држави на Челенџ турнир во Скопје

Нашата метропола е домаќин на уште еден настан од светски ранг, ИТТФ челенџ...

Прва обезбедена норма за Токио

Прва обезбедена норма за Токио

По повод освојувањето на бронзен медал на Светското првенство во борење и...

 • Реконструкција на базенот во Струга

  Реконструкција на базенот во Струга

 • Обновен објектот на опожарениот едриличарски клуб во Струга

  Обновен објектот на опожарениот едриличарски клуб во Струга

 • Стартуваше обуката за развој на претприемачкиот дух и деловните вештини

  Стартуваше обуката за развој на претприемачкиот дух и деловните вештини

 • Преку 100 играчи од 18 држави на Челенџ турнир во Скопје

  Преку 100 играчи од 18 држави на Челенџ турнир во Скопје

 • Прва обезбедена норма за Токио

  Прва обезбедена норма за Токио

Печати

Агенцијата за млади и спорт со поддршка на младите хемичари

вклучено . Објавено во Соопштенија


ams pmf h

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски присуствуваше на Институтот за Хемија при Природно математичкиот факултет, по повод одличното претставувањето на нашите млади хемичари на 51 олимпијада по Хемија, во Париз, Франција.
51-та Меѓународна олимпијада по хемија, се одржа на крајот на јули, со учество на 309 ученици од 80 држави од целиот свет, и истата влегува во топ три олимпијада од областа на образование.
Остварени се одлични резултати на нашите учесници Александар Трајковски, Руфија Идризовска и добитниците на бронзени одличја Стефан Стојковиќ и Стефан Дамчевски.
Одличен резултат е обезбеден и во експерименталниот дел, каде се остварени 97% успешност.
Тимот беше финансиски поддржан од страна на Агенцијата за млади и спорт и Фондот за иновации и технолошки развој.
Успехот на нашите млади хемичари е дотолку поголем, ако се земе фактот дека ова е година на периодниот систем, 150 години од неговото составување, како и 100 годишнината од постоење на IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry) - најголемата хемиска организација.
Агенцијата за млади и спорт останува на страната на младите.

ams pmf

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија