Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, му го честиташе...

ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод 51-от...

Европска бронза за Емил Павлов

Европска бронза за Емил Павлов

Нашите каратисти имаа успешен настап на Европското првенство во карате, кое...

 Светската танцова елита во Скопје

Светската танцова елита во Скопје

Танцовата федерација во соработка со Агенцијата за млади и спорт и...

Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

Европскиот шампионат во шах во поединечна конкуренција беше свечено пуштен...

 • Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

  Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

 • ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

  ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

 • Европска бронза за Емил Павлов

  Европска бронза за Емил Павлов

 • Светската танцова елита во Скопје

  Светската танцова елита во Скопје

 • Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

  Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

Печати

ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams pres ikas

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод 51-от “Илинденски кајак слалом ИКАС 2019” и Европскиот куп во спуст на дива вода – Скопје 2019.

На прес конференцијата свое излагање имаше директорот на АМС Дарко Каевски, претседателот на КФМ Коста Ефтимов, како и Томислав Црнковиќ-претседател на светската спуст асоција.

-Овој викенд Матка и Скопје ќе го соберат врвот на европскиот и светски кајак спорт, кој ќе придонесе за промовирање на природните убавини на Скопје, но и ќе го подигне нивото на кајак спортот и спортот воопшто, изјави Каевски.

Тој додаде дека традицијата на одржување на еден од најстарите спортски манифестации во државата секогаш ќе бидат поддржувани од страна на Агенцијата за млади и спорт.

Претседателот на кајак федерацијата Коста Ефтимов зборуваше за се поголемиот квалитет на натпреварувачи на ИКАС, потенцирајќи го планот  Матка повторно да ги удостои светската и олимписка кајак елита.

64 натпреварувачи од 10 земји во вкупно 6 категории ќе земат учество на кајак натпреварите, со најава за можност за остварување на добри резултати на македонските кајакари, потенцирајќи ги пред се Ангелче Петрушевски и Христијан Игнатов.

Во натпреварите на Европскиот куп во спуст ќе настапат 44 натпреварувачи од 7 земји, меѓу кои и голем број од водечките имиња во кајак спортот.

Томислав Црнковиќ-претседател на светската спуст асоција имаше само пофални зборови за организацијата и условите кои Матка ги нуди, потенцирајќи дека е Матка една од најстарите патеки во Европа, и една од водечките кајак патеки во светот.

Ме радува фактот за напредок на млади кајакари од државава, кои сериозно грабат на европските кајак листи. Одбележувањето на деценија од првото одржување на тренинг кампот на Матка под водство на врвни инструктори меѓу кои и нашиот Атанас Николовски е новина на кои светската кајак федерација не останува имуна, и остава само простор за пофалба, изјави Црнковиќ.

Во сабота ќе се одржат квалификациони трки од 10 часот, а во 13 часот ќе се стартува европскиот куп во спуст.

Неделата е резервирана за полуфинални и финални трки во слалом со директен пренос на МРТ од 10.30 часот.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија