Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, му го честиташе...

ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод 51-от...

Европска бронза за Емил Павлов

Европска бронза за Емил Павлов

Нашите каратисти имаа успешен настап на Европското првенство во карате, кое...

 Светската танцова елита во Скопје

Светската танцова елита во Скопје

Танцовата федерација во соработка со Агенцијата за млади и спорт и...

Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

Европскиот шампионат во шах во поединечна конкуренција беше свечено пуштен...

 • Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

  Прием на бронзениот Егоров од Европското првенство во борење, Букурешт

 • ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

  ИКАС 2019 и Европски куп во спуст на дива вода викендов на Матка

 • Европска бронза за Емил Павлов

  Европска бронза за Емил Павлов

 • Светската танцова елита во Скопје

  Светската танцова елита во Скопје

 • Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

  Скопје домаќин на Европскиот шаховски шампионат

Печати

,,ИЗБОР НА СПОРТИСТИ": Емил Павлов спортист на годината, Сара Ристовска спортистка на годината (ФОТОГАЛЕРИЈА)

вклучено . Објавено во Соопштенија

Европскиот првак во карате во борби Емил Павлов (-60 кг) е спортист на годината, а ракометарката Сара Ристовска е најдобра спортистка во 2018 година во Македонија во избор на Агенцијата за млади и спорт (АМС). Изборот помина во знак на каратистите и ракометарите.

Најуспешениот спортист на годината се заблагодари на сите кои му помогнале да стигне до големиот успех.

„Чест и задоволство ми е да бидам најдобар по три номинации. Оваа година беше една од најуспешните. По втор пат станав европски шампион. Каратето е индивидуален спорт, но заслугата е на екипата, на моите тренери и селектори. Благодарам и до МОК. Благодарност и до карате федрацијата за поддршката. Наградата е мотив за мене да ја претставам Македонија на Олимписките игри во 2020 година во Токио и да го направам најголемиот успех – да освојам медал на Олимпијадата“, рече Павлов.

Фаик Весели е најдобариот млад спортист, откако успеа да освои сребрен медал на Европското првенство за јуниор и бронза на Младинските олимписки игри.

„Ветувам дека Македонија во 2024 година ќе има уште еден медал од Олимписки игри и тоа во сениорска конкуренција“, нагласи Весели.

Исто така и најуспешната млада спортистка Анамарија Георгиевска верува дека по бронзата на Светското јуниорско првенство ќе има уште многу медали.

Кире Лазаров е најдобар спортист во странство, кој настапува во редовите на француски Нант, со кој загуби во финалето на Лигата на шампиони за минатата сезона од Монпелје со 26-32.

„Имавме одлична сезона и јас и клубот. Но, секогаш може подобро, па позитивно размислувам за Светското првенство“, изјави Лазаров.

НАЈУСПЕШЕН СПОРТИСТ: Емил Павлов (карате)

НАЈУСПЕШНА СПОРТИСТКА: Сара Ристовска (ракомет)

НАЈУСПЕШЕН СПОРТИСТ ВО СТРАНСТВО: Кирил Лазаров (ракомет)

НАЈДОБАР МЛАД СПОРТИСТ: Фахик Весели (карате)

НАЈДОБРА МЛАДА СПОРТИСТКА: Анамарија Георгиевска (таеквондо)

НАЈУСПЕШЕН МАШКИ НАЦИОНАЛЕН ТИМ: Ракометна репрезентација

НАЈУСПЕШЕН ЖЕНСКИ НАЦИОНАЛЕН ТИМ: Ракометна репрезентација

НАЈУСПЕШНА ФЕДЕРАЦИЈА: Карате федерација на Македонија

НАЈУСПЕШЕН ТРЕНЕР: Сашко Арсовски (карате)

НАЈУСПЕШЕН СПОРТИСТ СО ИНВАЛИДИТЕТ: Оливера Наковска-Бикова (стрелаштво)

НАЈУСПЕШЕН КЛУБ УНИВЕРЗИТЕТИ: Мал фудбал УКИМ

НАЈУСПЕШЕН КЛУБ СРЕДНИ УЧИЛИШТА: „8 Септември“ – Тетово

НАЈУСПЕШЕН КЛУБ ОСНОВНИ УЧИЛИШТА: „Тефејуз“ – Чаир

Целосната фотогалерија од настанот ,,Избор на спортисти", можете да ја погледнете ТУКА.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија