Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Меѓународен ден на лица со посебни потреби

Меѓународен ден на лица со посебни потреби

По повод Меѓународниот ден на лица со посебни потреби, Агенцијата за млади...

Фитнес зона во Општина Центар

Фитнес зона во Општина Центар

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски, во присуство на...

Гази Баба доби фитнес зона

Гази Баба доби фитнес зона

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски заедно со...

70 години Спортска Стрелачка Федерација

70 години Спортска Стрелачка Федерација

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски организираше прием...

Македонија горда на шампионите-прво место Светски Куп пара ХипХоп

Македонија горда на шампионите-прво место Светски Куп пара ХипХоп

Денес во просториите на Агенцијата за млади и спорт (АМС) беше организиран...

 • Меѓународен ден на лица со посебни потреби

  Меѓународен ден на лица со посебни потреби

 • Фитнес зона во Општина Центар

  Фитнес зона во Општина Центар

 • Гази Баба доби фитнес зона

  Гази Баба доби фитнес зона

 • 70 години Спортска Стрелачка Федерација

  70 години Спортска Стрелачка Федерација

 • Македонија горда на шампионите-прво место Светски Куп пара ХипХоп

  Македонија горда на шампионите-прво место Светски Куп пара ХипХоп

Печати

Успешен настап на македонските претставници во бразилска ,,Џиу-Џица"

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams djiu 2

По успешниот настап на престижниот меѓународен турнир во бразилска Џиу-Џица ”Abu Dhabi Pro Rome 2018” Агенцијата за млади и спорт организираше прием за македонските репрезентативци. Македонската репрезентација предводена од Претседателот, Ивица Алексовски  заедно со своите избраници освоиja 18 медали:

- 5 златни

- 10 сребрени и

- 3 бронзени медали

Од повеќе од 30 држави, нашите беа на престижното 4 место, а како тим “РУТС БЏЏ” од 61 тим, беа втор најдобар тим.

Кај најмладите нашиот државен првак Даниела Алексовска повторно се бореше рамо до рамо со момчињата и повторно успеа да ги победи и да го освои златниот медал. Најмалиот наш представник Марко Панчевски истотака освои златен медал.

Во категорија на Мастери, нашиот тим го представи Претседателот на Федерацијата Ивица Алексовски кој победи со зафат во полуфиналето, но во финалето загуби на поени и мораше да се задоволи со сребрен медал. Тој освои уште еден среберен медал во борби без кимоно. Во оваа Мастер категорија настапи и  Дејан Чолески кој истотака освои сребрен медал.

Кај девојките со златен медал се закити Надежда Василевска.

Златни медали освоија и Михаил Поповиќ и Никола Петрушевски.

Ова до сега представува најголем успех на Македонскиот БЏЏ Тим кој досега беше респектиран од тимовите на Балканот, но сега почна да се наметува и на Европско, а се надеваме и на Светско ниво.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија