Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод...

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски направи увид во...

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Мојсовски се сретна со нашиот...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

Избрани се најдобрите од конкурсот "Млади уметници" во две возрасни...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

“Млади поети” е еден од проектите кои имаат за цел да ја...

 • Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

  Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

 • Кошаркарско игралиште во Аеродром

  Кошаркарско игралиште во Аеродром

 • Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

  Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

Печати

Пепи Манасков: Македонија допрва ќе реди успеси во ракометот

вклучено . Објавено во Соопштенија

 

Спортскaтa академиja вклучуваат паралелки за фудбал, кошарка, ракомет и тенис. Се разбира, Пепи Манасков своето знаење и искуство ќе го пренесува на помладите, а тука е и да помогне на тренерите во одржувањето на тренинзите.

Средбата со Манасков ја искористивме за еден подолг разговор, го прашавме за неговиот моментален ангажман, за синот Дејан Манасков, за Вардар Про и Металург и се разбира македонската репрезентација. Она што треба да се издвои е тоа дека Манасков смета дека Македонија допрва ќе постигнува успеси на ракометен план, бидејќи трендот на вложувањата и инвестирањето во спортот е во нагорна линија, а условите за работи на младите категории се повеќе се подобруваат.

Па да појдеме со ред...

Каде е и што прави во моментов Пепи Манасков?

-Во моментов сум слободен, односно немам ангажман. Последните шест месеци бев ангжиран од ракометниот клуб Куманово, а соработката ја завршивме од пред речиси еден месец од финансиски причини. Сигурно е дека можам да придонесам во ракометот, искуството и знаењето е зад мене, а секоја понуда е драгоцена и се разбира ќе биде разгледана. Морам да кажам дека во моментов ми недостасува ракометот, бидејќи секој меч е сам по себе посебен предизвик. Навистина ми недостасува.

Дејан Манасков игра одлично во дресот на Металург, колку ги следите неговите натпревари и колку му помагате во развојот на кариерата?

-Дејан е релативно млад и талентиран играч. Во моментов настапува за Металург клуб кој му нуди квалитетни натпреварувања, како што знаеме настапуваат во Лигата на шампионите што е големо искуство. Засега напредува доста добро, но додека играш секогаш учиш. Дејан има уште многу за учење, а има и од кого, каков во Металург така и во репрезентацијата.

Колку Дејан учи од Пепи Манасков?

-Јас не инсистирам многу за да го научам на нешто, меѓутоа морам да кажам дека многу ме респектира. Сепак, тој има тренер во Металург и таму е главното место за учење. Знам да му дадам по некој совет, на пример да не отсуствува од тренинзите, потоа за спортскиот режим односно спортскиот живот, начин на исхрана, меѓутоа и на оние негови брзи потези. Тој е темпераментно момче и има некои детали кои не треба да ги прави. Мислам дека добро го разбира тоа.

Има ли разлика помеѓу ракометот од вашето време и ракометот кој денеска се игра?

-Како што се развиваат сите работи во животот, така и спортот. Денешниот ракомет е многу поинаков од времето кога јас играв. Се тренира повеќе, клубовите се поорганизирани и побогати, конкуренцијата исто така е поголема. Има напреднати земји кои во мое време во ракометот беа буквално анонимци. Организацијата е многу битна за да постои еден клуб, а морам да ја спомнам и традицијата.

Вардар ПРО и Металург веќе втора година се натпреваруваат во регионалната СЕХА лига. Вардарци минатата година беа шампиони, а и Металург се најде на фајнл-фор турнирот. Колку една ваква лига е важна за развојот на македонскиот ракомет?

-СЕХА лигата е многу битна, од проста причина, квалитетот на екипите. Знаеме каков квалитет има нашата лига каде речиси секоја година се сведува на битка на два тима Вардар Про и Металург. Немаме многу квалитетни тимови за жал. Ракометните сили кои беа репери за ракометот како што се Битола, Прилеп, Велес кои беа расадници на млади таленти сега ги нема. Добро е што Вардар и Металург се присутни во СЕХА лигата бидејќи тоа само ќе го зголеми квалитетот и ќе служи како еден вид добар тренинг пред настапите во Лигата на шампионите пред се мислам на Металург. СЕХА преминува во една сериозна лига со силни тимови и квалитетни играчи. Во секој случај оваа лига е добра за ракометот.

Прогноза за Металург и Вардар Про на домашна и меѓународна сцена во оваа сезона.

-Вардар минатата сезона ја освои СЕХА лигата што за мене претставува одличен резултат и на некој начин го засени Металург. Верувам дека и оваа сезона овие две екипи ќе се најдат во фајнл-форот и верувам дека повторно една македонска екипа ќе биде шампион. Што се однесува до домашното првенство тој ривалитет е добро познат. Според мене во моментов мала предност му давам на Металург, но Вардар секоја година оди во нагорна линија со квалитет и не се знае, ќе биде неизвесно до самиот крај.

а македонската репрезентација, олимписките квалификации и иднината.

-Можеби е неблагодарно да се зборува сега од оваа дистанца за македонската репрезентација и оној олимписки квалификациски турнир. Но, јас не знам колку ние сватифме што значи една Олимпијада и комплетно што значеше самиот турнир. Ние отидовме физички и психички да ја победиме Шведска и Унгарија. Мислам дека имавме големи очекувања како јавност, премногу оптимистички и тоа мислам дека за жал се одрази негативно. Пропуштивме шанса која не знам кога повторно ќе ни се пружи.

Колку Македонија и надлежните институции се грижат за ракометот?

-Трендот оди во нагорна линија. Државата почна да гради спортски објекти, сали, терени за фудбал, за тенис, што секако е базата за развој на спортот. Еве сега за прв пат се формираше Спортска академија и верувам дека за брз период сето тоа ќе вроди со плод и ќе се видат резултатите.

Каква порака би упатиле до сите млади во Македонија?

-Па, само кратко би порачал до сите млади, спортот е одлична работа, нека изберат спорт и нема да погрешат.

Превеземено од  КУРИР www.kurir.mk

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија