Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

“Стоп на пороците кај младата популација”

“Стоп на пороците кај младата популација”

Агенцијата за млади и спорт продолжува со имплементацијата на Проектот...

Одржан прв јавен настан за Закон за млади

Одржан прв јавен настан за Закон за млади

По повод отпочнувањето на процесот за креирање на Законот за млади, вчера...

Соопштение

Соопштение

Агенцијата за млади и спорт за прв пат аплицираше за проект во Европската...

Средба по повод процесот и активностите на RYCO канцеларијата

Средба по повод процесот и активностите на RYCO канцеларијата

Денеска, директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски оствари...

  • “Стоп на пороците кај младата популација”

    “Стоп на пороците кај младата популација”

  • Одржан прв јавен настан за Закон за млади

    Одржан прв јавен настан за Закон за млади

  • Соопштение

    Соопштение

  • Средба по повод процесот и активностите на RYCO канцеларијата

    Средба по повод процесот и активностите на RYCO канцеларијата

Печати

Одржано Државно првенство во шах

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams drz sah 2

Федерацијата за училишен спорт во соработка со Шаховската федерација на Македонија, Сојузот на училишен спорт на Скопје и Приватната Гимназија Алгоритам го организира Државното првенство во шах за основни и средни училишта.

На првенството учествуваа 112 учесници и тоа 91 машки и 21 женски.

Сите натпревари се играа со временска контрола по играч од 10 минути, со додаток од 5 секунди за секој одигран потег, Швајцарски систем од шест кола.

На првенството беа постигнати следниве резултати:

Основни училишта-машки

  1. Емил Ристески – Скопје, ОУ„Јахја Кемал Јуниор
  2. Андреј Велјаноски - Скопје,  ОУ„Стив Наумов
  3. Матео Ефтовски - Скопје, ОУ„Владо Тасевски

-       женски

  1. Јана Анѓелкоска  Охрид, ОУ„Григор Прличев
  2. Михаела Зрмановска - Скопје, ОУ„Јахја Кемал Јуниор
  3. Леа Ефтовска - Скопје, ОУ„Владо Тасевски

Средни училишта -машки

  1. Ристе Јовчев – Скопје,СУГС„Јосип Броз Тито“
  2. Давид Манески –Прилеп ,СОУМирче Ацев“
  3. Андреј Крстевски –Куманово ,СОУ„Гоце Делчев“

-       женски

  1. Манова Ивана  – Скопје, СУГС „Орце Николов“
  2. Димовска Александра  –Битола , СОЕУЈане Сандански“
  3. Митревска Сара  –Битола , СОЕУЈане Сандански“

Учениците кои освоија прво  место во сите категории се здобија со право на учество на спортскиот камп.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија