Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ УМЕТНИЦИ

Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ УМЕТНИЦИ

Агенцијата за млади и спорт објавува Конкурс за изложбата Young art 2017 на...

Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ ПОЕТИ

Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ ПОЕТИ

Агенцијата за млади и спорт објавува Конкурс за Млади поети, на кој...

Владина делегација на Македонија на Меѓународен Министерски Самит за Младинска Политика

Владина делегација на Македонија на Меѓународен Министерски Самит за Младинска Политика

Во периодот од 11 до 14 октомври оваа година во Москва, Руска Федерација,...

Средба со националните спортски федерации

Средба со националните спортски федерации

Агенцијата за млади и спорт оствари средба со челните луѓе на на спортските...

Подобри младински политики преку партиципација и дијалог

Подобри младински политики преку партиципација и дијалог

Денес, во просториите на поранешното кино ,,Култура” се одржа...

 • Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ УМЕТНИЦИ

  Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ УМЕТНИЦИ

 • Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ ПОЕТИ

  Агенцијата за млади и спорт го објави КОНКУРСОТ ЗА МЛАДИ ПОЕТИ

 • Владина делегација на Македонија на Меѓународен Министерски Самит за Младинска Политика

  Владина делегација на Македонија на Меѓународен Министерски Самит за...

 • Средба со националните спортски федерации

  Средба со националните спортски федерации

 • Подобри младински политики преку партиципација и дијалог

  Подобри младински политики преку партиципација и дијалог

Печати

Вицешампионот од Балканско карате првенство на прием во АМС

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams priem vukasin 1

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески го прими најмладиот каратист, учесник и добитник на сребро од Балканско првенство во карате за деца до 13 години,кое се одржа во Истамбул од 19-21 мај. Вукашин Јовановиќ (-53кг), е роден 2006 година, настапува за КК Шампион од Крива Паланка и е член на Македонската карате репрезентација за деца до 13 годиникоја на Балканското во Истамбул освои 3 златни, 5 сребрени и 7 бронзени, вкупно 15 медали.

Со приемот на каратето во Олимписките спортови, Агенцијата за млади и спорт ја зголемува поддршката кон карате федерацијата на Македонија, поттикната пред се од фактот кој говори за масовноста и квалитетот со кој овој спорт може да се пофали, почнувајќи од младите катаегории, па се до каратистите сениори. Целта е поттик кон создавање на нови генерации, наследници на Емил Павлов, Берат Јакупи, Наташа Илиевска и остварување на норми за настап на претстојните ОИ во Токио 2020.

Еден од младите надежи е секако и Вукашин Јовановиќ, вљубеникот во каратето и таргет на младите од Крива Паланка. Поддршката која ја добива од тимот на стручни лица од градот, меѓу кои е потенцирана заложбата на градоначалникот на Општина Крива Паланка, Гдин Арсенчо Алексовски е огромна и дава надеж за нови успеси.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија