Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Директорот Каевски во посета на Маврово и Охрид

Директорот Каевски во посета на Маврово и Охрид

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски денеска е во...

Средба со челните луѓе од Специјалната олимпијада

Средба со челните луѓе од Специјалната олимпијада

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко каевски се сретна со...

Средба Каевски – Берсенев: Поддршка на младинските политики е заеднички приоритет

Средба Каевски – Берсенев: Поддршка на младинските политики е заеднички приоритет

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски се сретна со...

Средба со челните луѓе на Ракометната и Кошаркарската федерација

Средба со челните луѓе на Ракометната и Кошаркарската федерација

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, заедно со раководителот на...

Прием во АМС за македонските одбојкари

Прием во АМС за македонските одбојкари

Директорот на АМС, Дарко Каевски упати честитки до одбојкарите за освоеното...

 • Директорот Каевски во посета на Маврово и Охрид

  Директорот Каевски во посета на Маврово и Охрид

 • Средба со челните луѓе од Специјалната олимпијада

  Средба со челните луѓе од Специјалната олимпијада

 • Средба Каевски – Берсенев: Поддршка на младинските политики е заеднички приоритет

  Средба Каевски – Берсенев: Поддршка на младинските политики е заеднички...

 • Средба со челните луѓе на Ракометната и Кошаркарската федерација

  Средба со челните луѓе на Ракометната и Кошаркарската федерација

 • Прием во АМС за македонските одбојкари

  Прием во АМС за македонските одбојкари

Печати

Почина Мичо Поповски, човекот заслужен за развојот на кајак спортот во Македонија

вклучено . Објавено во Соопштенија

На 69 – годишна возраст  почина Мичо Поповски, еден од основачите на Македонскиот Олимписки Комитет. Тој беше поранешен национален шампион во кајак на диви води во слалом и спуст. Беше заслужен за развојот на кајак спортот.

Поповски беше роден на 05. мај 1947 година во с.Горничево.

Целиот живот го посвети на спортот и благодарение на неговиот ангажман, кајак спортот имаше главен збор во македонскиот спорт. Беше селектор на македонската репрезентација   и беше четири пати учесник на Олимписки Игри, во Барселона, Атланта, Сиднеј и во Атина.

Поповски беше претседател на Сојузот на спортови на Град Скопје, на Сојузот на спортски федерации на Македонија, прв Претседател на Кајакарската федерација на Македонија по осамостојувањето. Носител е на наградата „13 Ноември“ на Град Скопје. Многу пати одликуван со награди и признанија од Светската Кајакарска федерација и Меѓународниот Олимписки Комитет.

Во професионалната кариера како дипломиран инженер – металург  работеше во Рудници и Железарница, а се пензионираше како раководител на сектор урбанизам во Град Скопје, кој има големи заслуги за развојот на Град Скопје.

Посмртните останки ќе бидат изложени денес, 27 април, на гробиштата во Бутел.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија