Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Директорот Каевски во посета на Маврово и Охрид

Директорот Каевски во посета на Маврово и Охрид

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски денеска е во...

Средба со челните луѓе од Специјалната олимпијада

Средба со челните луѓе од Специјалната олимпијада

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко каевски се сретна со...

Средба Каевски – Берсенев: Поддршка на младинските политики е заеднички приоритет

Средба Каевски – Берсенев: Поддршка на младинските политики е заеднички приоритет

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски се сретна со...

Средба со челните луѓе на Ракометната и Кошаркарската федерација

Средба со челните луѓе на Ракометната и Кошаркарската федерација

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, заедно со раководителот на...

Прием во АМС за македонските одбојкари

Прием во АМС за македонските одбојкари

Директорот на АМС, Дарко Каевски упати честитки до одбојкарите за освоеното...

 • Директорот Каевски во посета на Маврово и Охрид

  Директорот Каевски во посета на Маврово и Охрид

 • Средба со челните луѓе од Специјалната олимпијада

  Средба со челните луѓе од Специјалната олимпијада

 • Средба Каевски – Берсенев: Поддршка на младинските политики е заеднички приоритет

  Средба Каевски – Берсенев: Поддршка на младинските политики е заеднички...

 • Средба со челните луѓе на Ракометната и Кошаркарската федерација

  Средба со челните луѓе на Ракометната и Кошаркарската федерација

 • Прием во АМС за македонските одбојкари

  Прием во АМС за македонските одбојкари

Печати

Спасески ќе се обрати на Глобален младински форум во Обединетите Нации

вклучено . Објавено во Соопштенија

Директорот на АМС, Марјан Спасески е во седиштето на Организацијата на Обединетите Нации во Њујорк, каде присуствува на дводневна конференција насловена Улогата на младите во искоренување на сиромаштијата и промовирање на просперитет во светот кој се менува, во организација на Економскиот и Социјален Совет на ОН (ECOSOC).

На конференцијата учество ќе земат министри задолжени за млади, претставници на младински организации од целиот свет, претставници на меѓународни организации во чиј фокус се младинските политики, а конференцијата официјално ќе ја отвори Генералниот Секретар на ООН, Антонио Гутереш.

На повеќе тркалезни маси, ќе се дикутира за имплементација на Одржливите Развојни Цели, за младинското ангажирање во искоренување на сиромаштијата, мерките за финансирање на младинските политики и добрите практики за поддршка на младинскиот развој.

Спасески ќе има обраќање на министерската панел-дискусија, а во својата дискусија ќе се осврне на имплементацијата на Националната стратегија за млади (2016-2025), која беше усвоена од Владата минатата година, за воспоставувањето на Регионалната канцеларија за младинска соработка на Западен Балкан (РИКО), како и за проектите кои ги реализира во насока на поддршка на младите луѓе и спроведување на приоритетите во 9-те области опфатени со Националната Стратегија.

На маргините на Форумот, предвидено е Спасески да оствари билатерални средби со неколку свои колеги, во насока на продлабочување на соработката во делот на спортот и младите. 

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија