Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Печати

Дејан Недев стана светски шампион во кати во фудокан карате-до

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams dejan nedev web 2

Македонскиот каратист Дејан Недев освои злато и стана светски шампион во кати на 7. Светски фудокан карате-до, шампионат кој од 3 до 5 овој месец се одржа во Клуж, Романија.Матеј Ангеловски го освои сребрениот медал во фукуго за сениори.На шампионатот учествуваа вкупно 48 земји со над две илјади натпреварувачи.Овој златен медал е историски за Македонија бидејќи прв пат е освоен во кати за сениори, соопшти Македонската треадиционална карате федерација.

ams zlato dn web 3

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија