Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Печати

Директорот Мојсовски на средба со новоизбраниот младински делегат во Обединетите нации Барлаковски: Со учеството ќе промовираме храбри одлуки со цел развој на заедницата и ширење на свеста и значењето на ООН за младите

вклучено . Објавено во Соопштенија

viber image 2021 09 15 13 11 45 256

Директорот Наумче Мојсовски заедно со советникот за млади и младински политики на премиерот Заев, Ѓорги Тасев остварија средба со новоизбраниот младински претставник oд Република Северна Македонија во Обединетите нации, Петар Барлаковски.

Печати

Големиот проект 14 затворени пливачки базени сега е реалност

вклучено . Објавено во Соопштенија

viber image 2021 09 07 14 05 53 549

Денеска во Агенцијата за млади и спорт директорот Наумче Мојсовки одржа прес конференција на која најави неколку значајни капитални проекти кои се од големо значење за граѓаните, посебно за младите луѓе, спортистите и сите љубители на спортот. 

Печати

Директорот на Агенција за млади и спорт, Наумче Мојсовски денеска беше домаќин на Јапонскиот амбасадор Хиронори Савада

вклучено . Објавено во Соопштенија

viber image 2021 09 01 16 07 49

Денеска во Агенцијата за млади и спорт директорот Наумче Мојсовски заедно со советничката за спорт на премиерот Силвија Митевска остварија средба со амбасадорот на Јапонија Хиронори Савада. На средбата се потенцираше одличната соработка помеѓу двете земји и се споделија искуства за понатамошно зајакнување на оваа соработка во сферата на младите и спортот.

Печати

Младинскиот самит за климатски промени

вклучено . Објавено во Соопштенија

climate

Почитувани млади,

Со големо задоволство сакаме да Ве поканиме да земете учество во Младинскиот самит за
климатски промени (Youth Climate Summit) на 10 септември во Парк МКЦ во Скопје. Самитот има
за цел да ги вклучи младите во климатските политики и да ја зајакне младинската мрежа за
климатска акција. Процесот на вклучување на младите ќе биде преку: алатката „U-report“  и
присуство на Самитот за климатски промени.

Печати

Четири медали од Европското во Финска

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams pres nm

Македонската карате-репрезентација се врати од 48. Европско првенство (ЕП) за кадети, јуниори и помлади сениори (У 21 година), што се одржа изминатиот викенд во Тампере, Финска, со четири медали.

Ова е огромен успех за македонското карате од причина што на ЕП во Тампере настапија над 1.000 натпреварувачи од 45 држави.

-Со вакви успеси, каратето е на добар пат да прерасне во најтрофејен спорт во државава. Сигурен сум дека овие деца во блиска иднина ќе бидат носители на медали и во сениорска категорија, истакна директорот Наумче Мојсовски на прес конференцијата во Агенцијата за млади и спорт.

Печати

Прием по освојувањето на ФИБА „Челенџер“ турнирот во Тбилиси

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams u16

По успешната мисија на македонската женска кадетска кошаркарска репрезентација (У16) на ФИБА „Челенџер“ турнирот кој се одржа во Тбилиси, Агенцијата за млади и спорт организираше прием за дел од тренерскиот и играчкиот тим.

Четири максимални победи за избраничките на селекторот Никола Златев на „балонот“ во главниот град на Грузија беа доволни за освојување на трофејот на македонските кошаркарки.

-Вашето остварување е показател дека имаме квалитет во младинските категории, истакна Наумче Мојсовски.

Печати

Со златните ракометарки, македонскиот ракомет има светла иднина

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams saveski

Агенцијата за млади и спорт организираше прием за нашите ракометни кадетки, кои го освоија првото место на Европскиот шампионат во Клаипеда, Литванија и донесоа радост на целокупната ракометна публика.

-Голема чест ми претставува фактот дека мојот прв селектор е денес кај нас заедно со ракометарките кои го направија овој огромен успех за македонскиот ракомет, изјави директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски.

Тој додаде дека ова остварување дава сигнал дека македонскиот ракомет има светла иднина, и дека овие девојки ќе имаат можност да докажат дека сме ракометна нација.

Печати

45-ти меѓународен турнир во одбојка „Бранко Хаџииљоски-Чајка”

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams pres cajka 2021

Агенцијата за млади и спорт како долгогодишен поддржувач го најави меморијалниот турнир кој претставува еден од најголемите балкански меѓународни одбојкарски случувања.

На прес конференцијата уводен говор имаше директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсовски кој ја потенцираше нагорната линија на одбојкарските успеси, благодарение на успешната работа на Одбојкарската федерација.

Оваа година покрај македонската репрезентација ќе учествуваат и репрезентативните тимови на Црна Гора, Словачка и Израел, со што турнирот ќе овозможи проверка на капацитетот на нашите одбојкари.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија