Print

Македонија и годинава ќе учествува на „Јадранските игри”

on . Posted in Соопштенија

Првиот човек на проектот “Јадрански игри”, Мирослав Кржик денеска беше во посета на Агенцијата за млади и спорт. Со директорот Спасески разговарале за одличниот настап на Македонската екипа на минатогодишното натпреварување од овој познат проект, на кој Македонија за прв пат учествуваше во петтата сезона на “Јадранските игри”.

Print

Пречек на велосипедистите во Велес од “Трка околу Македонија 2014“

on . Posted in Соопштенија

Денеска околу 12:30 свечено беа дочекани, велосипедистите учесници на “ Трка околу Македонија 2014“ од директорот на АМС на Република Македонија, г-динот Спасески и градоначалникот на градот Велес г-динот Чадиев.

Print

ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ 111 ГОДИНИ ИЛИНДЕН И 70 ГОДИНИ AСНОМ-”ТРКА ОКОЛУ МАКЕДОНИЈА 2014” ВЕЛОСИПЕДИЗАМ

on . Posted in Соопштенија

Вчера, (31.07.2014), во организација на Агенцијата за млади и спорт и Велосипедската Федерација на Македонија стартуваше традиционалниот Велосипедски караван “Трка Околу Македонија 2014” – под мотото “Кон иднината по стапките на традицијата”. Оваа година трката е посветена на Сто и eдинаесет години ИЛИНДЕН и Седумдесет годишнината од Првото заседание на АСНОМ.

Print

Одржана панел дискусија на тема "Механизми во борба против говор на омраза на интернет"

on . Posted in Соопштенија

Во просториите на Советот на Град Скопје, се оддржа панел дискусија на тема  “Механизми во борба против Говор на Омраза на ИнтернетНастанот бешe организиран од страна на Центар за меѓукултурен дијалог и Националниоткомитет за кампањата против говор на омраза на интернет.

Г-ца Зорица Стаменковска од Агенцијата за Млади и спорт во воведното обраќање даде осврт на улогaта на Агенцијата како Национален координатор и Кампањата и на националниот комитет чија  улога е планирање и следење на активностите од кампањатаОва е прва поголема активност од националната кампања, а набргу на есен следува и обука за обучувачи на тема човекови права и говор на омраза, и други  активности од вклучените организации и институции во комитетот. На крајот Стаменковска ги повика и сите останати организации, институции и поедници активно да се вклучат во кампњата.

Print

ИН МЕМОРИАМ: АЛЕКСАНДАР КОЈЧЕВСКИ (23.09.1992 - 15.10.2014)

on . Posted in Соопштенија

 

Александар, Алекс, Аце, нашиот сакан ангел , нашиот пријател, нашата радост во Агенцијата за млади и спорт....... Зошто Господ одлучи да те земе???? Зошто сега кога толку многу имаше живот во тебе ?

А штотуку почна да созреваш, да правиш планови за животот, се запиша на факултет, се врати на кошарката како тренер на младите категории,....... и немаме зборови, не остави без зборови сите нас......

Твојата добрина беше предизвик за сите нас, секогаш се радувавме на твојата насмевка. Твојата ведрина, твојот ведар и насмеан лик ќе остане длабоко врежан во нашите срца. Никогаш нема да те заборавиме. 

Погребот ќе се одржи во четврток (16 октомври) на гробиштата Драчево со почеток во 11:00 часот.

Почивај во мир ангелу наш,

Print

ИЛИНДЕНСКИ ПЛАНИНАРАСКИ МАРШ 2014

on . Posted in Соопштенија

Федерација на планинарски спортови на Македонија и членови на ПСК „Бистра“ - Скопје, како увертира на традиционалниот Илинденски Планинарски Марш 2014 кој по 28-ми пат се одржува под покровителство на АМС. Тој е дел од активностите со кои владата на Република Македонија, АМС и неколку спортски федерации ќе ја одбележат натамошната посветеност на илинденското празнување.

Print

Свечено отворено повеќенаменското игралиште во општина Босилово

on . Posted in Соопштенија

Директорот на Агенцијата за млади и спорт г-динот Александар Пујовски, градоначалникот на општина Босилово г-дин Љупчо Колев, пратеникот г-дин Славе Гошев, денес свечено го предадоа во употреба новоизграденото повеќенаменско маалско игралиште од проектот „100 повеќенаменски игралишта“ во с. Петралинци, општина Босилово. Изградбата на игралиштето е во вредност од 7 милиони денари

Print

Се одржа „IV Меморијален куп –Љубчо Неделковски” во Кик Бокс

on . Posted in Соопштенија

Кик Боксинг Федерацијата на Македонија Ве известува дека на 29.05.2013 год со почеток во 20.00 часот во спортската сала „МЛАДОСТ“ во Битола пред повеќе од 2.500 присутни во салата се одржа

„IV МЕМОРИЈАЛЕН КУП –ЉУПЧО НЕДЕЛКОВСКИ”

Овој куп се одржа во чест на ненадејно починатиот претседател на Кик Боксинг Федерацијата на Македонија и промотор на кик бокс спортот во Македонија Љупчо Неделковски.

Учество земаа спортисти од Македонија , Албанија , Црна Гора и Србија и сите настапија во атрактивната дисциплина лоу кик од кик бокс спортот.

Самата манифестација ја отвори градоначалникот на Битола Владимир Талески, а присутен беше и директорот на АМС Александар Пујовски како и претседателот на WAKO Албанија федерацијата за Кик бокс

Информатички спортски систем