Print

Промовиран проектот “Урбан ѕид” во Кавадарци

on . Posted in Соопштенија

Kavadarci Urban zid 1

Денес, директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески и градоначалникот на општина Кавадарци, Александар Панов во дворот на гимназијата Добри Даскаловго промовираа проектот Урбан ѕид, кој е наменет за младите – преку поддршката тие да се изразат на креативен начин, да се поттикнат да бидат креативни и пред сè преку можноста тие да имаат свој простор, кој од денес натаму ќе биде наменет за нивното креативно изразување

 

Print

Ресенчани ќе добијат повеќенаменско игралиште

on . Posted in Соопштенија

Resen 1

Во ресенската населба Црквиште денеска започнаа градежните работи за повеќенаменското спортско игралиште, кое е дел од Проектот на Владата за изградба на 100 повеќенаменски спортски игралишта во Република Македонија. Почетокот на градежните работи го означија директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески и градоначалникот на Ресен, Ѓоко Стрезовски.

 

Print

ИН МЕМОРИАМ: АЛЕКСАНДАР КОЈЧЕВСКИ (23.09.1992 - 15.10.2014)

on . Posted in Соопштенија

 

Александар, Алекс, Аце, нашиот сакан ангел , нашиот пријател, нашата радост во Агенцијата за млади и спорт....... Зошто Господ одлучи да те земе???? Зошто сега кога толку многу имаше живот во тебе ?

А штотуку почна да созреваш, да правиш планови за животот, се запиша на факултет, се врати на кошарката како тренер на младите категории,....... и немаме зборови, не остави без зборови сите нас......

Твојата добрина беше предизвик за сите нас, секогаш се радувавме на твојата насмевка. Твојата ведрина, твојот ведар и насмеан лик ќе остане длабоко врежан во нашите срца. Никогаш нема да те заборавиме. 

Погребот ќе се одржи во четврток (16 октомври) на гробиштата Драчево со почеток во 11:00 часот.

Почивај во мир ангелу наш,

Print

ИЛИНДЕНСКИ ПЛАНИНАРАСКИ МАРШ 2014

on . Posted in Соопштенија

Федерација на планинарски спортови на Македонија и членови на ПСК „Бистра“ - Скопје, како увертира на традиционалниот Илинденски Планинарски Марш 2014 кој по 28-ми пат се одржува под покровителство на АМС. Тој е дел од активностите со кои владата на Република Македонија, АМС и неколку спортски федерации ќе ја одбележат натамошната посветеност на илинденското празнување.

Print

Вчера организирано отпатуваа од Скопје до Велес заедно со директорот на Агенцијата за спорт и млади- Марјан Спасески и дирекоторот на ЖАС Никола Костов .

on . Posted in Соопштенија

marjan zeleznici

Младите лица до 27 годишна возраст користејќи го проектот за бесплатен железнички сообраќај, дененска организирано отпатуваа од Скопје до Велес заедно со  директорот на Агенцијата за спорт и млади- Марјан Спасески.

Print

Македонија и годинава ќе учествува на „Јадранските игри”

on . Posted in Соопштенија

Првиот човек на проектот “Јадрански игри”, Мирослав Кржик денеска беше во посета на Агенцијата за млади и спорт. Со директорот Спасески разговарале за одличниот настап на Македонската екипа на минатогодишното натпреварување од овој познат проект, на кој Македонија за прв пат учествуваше во петтата сезона на “Јадранските игри”.

Print

Пречек на велосипедистите во Велес од “Трка околу Македонија 2014“

on . Posted in Соопштенија

Денеска околу 12:30 свечено беа дочекани, велосипедистите учесници на “ Трка околу Македонија 2014“ од директорот на АМС на Република Македонија, г-динот Спасески и градоначалникот на градот Велес г-динот Чадиев.

Print

ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ 111 ГОДИНИ ИЛИНДЕН И 70 ГОДИНИ AСНОМ-”ТРКА ОКОЛУ МАКЕДОНИЈА 2014” ВЕЛОСИПЕДИЗАМ

on . Posted in Соопштенија

Вчера, (31.07.2014), во организација на Агенцијата за млади и спорт и Велосипедската Федерација на Македонија стартуваше традиционалниот Велосипедски караван “Трка Околу Македонија 2014” – под мотото “Кон иднината по стапките на традицијата”. Оваа година трката е посветена на Сто и eдинаесет години ИЛИНДЕН и Седумдесет годишнината од Првото заседание на АСНОМ.

Информатички спортски систем