Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Отчет на Агенцијата за млади и спорт за 2016 година

Отчет на Агенцијата за млади и спорт за 2016 година

Денес во Агенцијата за млади и спорт беше одржана прес конференција на која...

АМС и додели 110 илјади евра на Ракометната федерација на Македонија

АМС и додели 110 илјади евра на Ракометната федерација на Македонија

Агенцијата за млади и спорт ќе и додели шест милиони и шесто илјади денари...

Позлатени статуетки за најдобрите во годината што изминува

Позлатени статуетки за најдобрите во годината што изминува

Свечената церемонија во Македонскиот народен театар, која се одржа по 62....

Промовирана збирката поезија од проектот “Млади поети”

Промовирана збирката поезија од проектот “Млади поети”

Денес во Градската библиотека “Браќа Миладиновци”  се...

Изложба од проектот „Млади уметници“ на Агенцијата за млади и спорт

Изложба од проектот „Млади уметници“ на Агенцијата за млади и спорт

На 12 декември 2016 г. (ПОНЕДЕЛНИК) во Националната галерија на Македонија...

 • Отчет на Агенцијата за млади и спорт за 2016 година

  Отчет на Агенцијата за млади и спорт за 2016 година

 • АМС и додели 110 илјади евра на Ракометната федерација на Македонија

  АМС и додели 110 илјади евра на Ракометната федерација на Македонија

 • Позлатени статуетки за најдобрите во годината што изминува

  Позлатени статуетки за најдобрите во годината што изминува

 • Промовирана збирката поезија од проектот “Млади поети”

  Промовирана збирката поезија од проектот “Млади поети”

 • Изложба од проектот „Млади уметници“ на Агенцијата за млади и спорт

  Изложба од проектот „Млади уметници“ на Агенцијата за млади и спорт

Печати

Македонија ја одбележува "Европската недела на спортот"

вклучено . Објавено во Соопштенија

European Week of Sport General

По повод одржувањето на ”ЕВРОПСКАТА НЕДЕЛА НА СПОРТОТ”, Република Македонија преку Агенцијата за млади и спорт се вклучува во одбележувањето на овој голем настан.

По тој повод ќе се одржат голем број спортски манифестации кои ќе ја одбележат ”ЕВРОПСКАТА НЕДЕЛА НА СПОРТОТ”.
На ден 15.09.2016 година (ЧЕТВРТОК) со почеток во 11,00 часот, на фудбалското игралиште на ФК Локомотива до СЦ Борис Трајковски ќе се одржат два фудбалски натпревари и тоа:
женски фудбал - основни училишта и машки фудбал - средни училишта

Печати

Европска недела на спортот

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams evr ned na sportВо 2015 година по прв пат во Република Македонија се одржа Европска недела на спортот во периодот од 5-12 септември, со цел промоција на спортот и телесните активности. Проектот се реализира преку Министерството за образование и наука на Република Македонија и Еразмус + програма, која вклучува организација на Европска недела на спортот.Тоа е иницијатива на Европската комисија за промовирање на спортот и физичката култура низ Европа.

Печати

Најдобрите млади програмери на прием во Агенцијата за млади и спорт

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams priem inf

Најдобрите од Државниот натпревар за "Избор на најдобар млад програмер" кој е во организација на Здружението на информатичари на Македонија а во соработка со Агенцијата за млади и спорт. кои учествуваа на Интернационалната олимпијада по информатика во Казан, Русија беа гости во Агенцијата за млади и спорт.

Печати

Објавени Конкурсот за најдобар млад уметник и Конкурсот за најдобар млад поет од Проектите за млади на Агенцијата за млади и спорт

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams zbirka gro

Агенцијата за млади и спорт годинава по трет пат објавува Конкурс за избор на најдобар млад поет и Конкурс за најдобар млад уметник. Ова е дел од проектите зацртани во годишните активности во секторот млади, кој има за цел да го поттикне творечкото умештво и уметничко изразување кај младата популација.

Печати

Агенцијата за млади и спорт им посака успех на параолимпијците

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams para

Оливера Наковска-Бикова и Ванчо Каранфилов се Македонските претставници на претстојните параолимписки игри во Рио. Тие, денес, заедно со тренерот Бранислав Јовановски и другите сопатници за Рио го најавија учеството на Параолимписките игри, надевајќи се на повторување на успехот од изминатите континентални натпревари.

Печати

“44-ти Меѓународен ракометен турнир - Струга”

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams struga 2016

Агенцијата за млади и спорт продолжува со активностите во насока на промоција на македонскиот спорт на меѓународен план. 

Со одржувањето на 44-от меѓународен турнир во ракомет Струга 2016”, во периодот од 17 до 20 август оваа година, градот Струга ќе биде повторно во центарот на вниманието на ракометна  Европа, а сотоа Република Македонија уште еднаш ќе се најде на светската ракометна карта. По тој повод денес, во просториите на Агенцијата за млади и спорт се одржа прес конференција, на која покрај директорот Марјан Спасески свое обраќање имаа претставници од организациониот одбор на турнирот.

Печати

Врачeна државната награда „8 Септември“

вклучено . Објавено во Соопштенија

8 Septemvri

На Андон Дончевски, Агим Ејупи, Сашко Поповски, Добре Маринков и Фоти Ѓатовски денеска во Собранието на Република Македонија им беше врачена државната награда „8 Септември“, која се доделува во областа на спортот, односно за остварувања на спортисти, тренери и спортски работници.

Печати

Агенцијата за млади и спорт го најави јубилејниот одбојкарски турнир

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams pres cajka 1

Одбојкарскиот меморијален меѓународен турнир Бранко Хаџииљоски Чајка оваа година слави јубилеј од полни 40 години одржување со што влегува во редот на најстарите Македонски меѓународни спортски настани.  Оваа година со учество на Македонската репрезентација, но и ОК Црвена Звезда од Србија како и ОК Малие Мили Пјангоод Турција се очекуваат навистина интересни дуели.

Печати

Шаховската Олимпијада најавена во Агенцијата за млади и спорт

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams sah

Репрезентативците и членовите на стручниот штаб на шаховската репрезентација на Македонија, кои ќе учествуваат на Шаховската Олимпијада (1-14 септември) во Баку, Азербејџан го најавија својот настап во куќата на спортот.

Rаководството на Шаховската федерација, изјави дека Македонската машка репрезентација ќе настапи со подмладен состав на репрезентативци, кои треба полека да го градат своето меѓународно искуство имајќи ги покрај себе најдобрите македонски шахисти како велемајсторот Трајко Недев,

Печати

Јавен повик за избор на обучувачи за обуки за меки вештини

вклучено . Објавено во Соопштенија

logo ams

Агенцијата за млади и спорт објавува јавен повик за избор на 2 обучувачи за испорачување  на обуки за меки вештини.  Целта на обуката е јакнење на капацитетите на локалните младински совети, преку развој  на меките вештини на членовите на овие совети.

Обуките ќе ги покриваат следните теми:

 1. Комуникациски вештини
 2. Тимска работа и водење тим
 3. Поврзување и воспоставување соработка со засегнати страни
 4. Ефективни пристапи при решавање проблеми
 5. Справување со конфликти
Печати

Јавен повик за избор на младински претставник во Управен одбор на Регионалната канцеларија за младинска соработка за Западен Балкан

вклучено . Објавено во Соопштенија

AMS ams

На 04.јули 2016 г. од страна на премиерите на  земјите од Западен Балкан (Македонија, Албанија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Србија и Косово) беше официјално потпишана Меѓународната спогодба за формирање на Регионална канцеларија за младинска соработка (РИКО), со седиште во Тирана, Албанија која се очекува да отпочне со работа на 01. јануари 2017 г.

Печати

12 август – Меѓународен ден на младите

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams mladi konf 5

По повод Меѓународниот ден за млади, Агенцијата за млади и спорт го најавува Јавниот повик за избор на младинскиот претставник во Управниот Одбор на Регионалната канцеларија за младинска соработка за Западен Балкан, која се очекува да започне со работа на 01 јануари 2017 г.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија