Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Отчет на Агенцијата за млади и спорт за 2016 година

Отчет на Агенцијата за млади и спорт за 2016 година

Денес во Агенцијата за млади и спорт беше одржана прес конференција на која...

АМС и додели 110 илјади евра на Ракометната федерација на Македонија

АМС и додели 110 илјади евра на Ракометната федерација на Македонија

Агенцијата за млади и спорт ќе и додели шест милиони и шесто илјади денари...

Позлатени статуетки за најдобрите во годината што изминува

Позлатени статуетки за најдобрите во годината што изминува

Свечената церемонија во Македонскиот народен театар, која се одржа по 62....

Промовирана збирката поезија од проектот “Млади поети”

Промовирана збирката поезија од проектот “Млади поети”

Денес во Градската библиотека “Браќа Миладиновци”  се...

Изложба од проектот „Млади уметници“ на Агенцијата за млади и спорт

Изложба од проектот „Млади уметници“ на Агенцијата за млади и спорт

На 12 декември 2016 г. (ПОНЕДЕЛНИК) во Националната галерија на Македонија...

 • Отчет на Агенцијата за млади и спорт за 2016 година

  Отчет на Агенцијата за млади и спорт за 2016 година

 • АМС и додели 110 илјади евра на Ракометната федерација на Македонија

  АМС и додели 110 илјади евра на Ракометната федерација на Македонија

 • Позлатени статуетки за најдобрите во годината што изминува

  Позлатени статуетки за најдобрите во годината што изминува

 • Промовирана збирката поезија од проектот “Млади поети”

  Промовирана збирката поезија од проектот “Млади поети”

 • Изложба од проектот „Млади уметници“ на Агенцијата за млади и спорт

  Изложба од проектот „Млади уметници“ на Агенцијата за млади и спорт

Печати

Македонските таеквандо репрезентативци на светско во Канада

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams sv taek web

Нашите најдобри таеквандо борци до 17 години од петок настапуваат на Светското првенство во Бернаби – Канада. По тој повод денес во просториите на Агенцијата за млади и спорт се одржа прес конференција, на која беше претставен тимот и очекувањата од претстојниот настап. Директорот на Агенцијата Марјан Спасески потенцираше дека овој олимписки спорт е во постојан подем, за што зборуваат резултатите од последни првенства од кои Македонските надежи редовно се враќаат со медали.

Печати

Носителот на највисокото спортско признание на прием во Агенцијата за млади и спорт

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams tomi

Спортист на годината 2010, освојувачот на Светската серија во маратонско пливање за 2016 и еден од носителите на Националното спортско признание за врвни спортски остварувања, Томи Стефановски беше гостин во куќата на спортот.

Печати

Прием за самбо репрезентативците кои ќе настапат на СП во Софија

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams priem sambo

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески ги прими самбо репрезентативците на Македонија кои ќе настапат на Светското првенство за сениори од 10 до 14 ноември во Софија, Бугарија. Ристо Димитров, Александар Петковски и Амра Фејзула се нашите претставници кои ќе настапат во различни категории. 

Печати

Прием во АМС по повод големиот успех на македонското Кендо-Иаидо

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams kendo

По повод големиот успех на кендо-иаидо македонскиот клуб Јошин од Скопје со освоеното прво место и златниот медал во екипна конкуренција на престижниот меѓународен турнир во Солун,директорот на Агенцијатa за млади и спорт Марјан Спасески организираше прием за македонските кедно иаидо натпреварувачи.

Печати

Гевгелија доби фитнес зона

вклучено . Објавено во Соопштенија

gevgelija 1

Денеска во Гевгелија беше промовирана фитнес зоната, која е дел од новиот проект на АМС за изградба на 20 фитнес-зони низ државата. Иако, првично овој проект требаше да започне со реализација од октомври, до денес изградени се вкупно 7 зони, а 3 се во фаза на градба. Останатите 10 фитнес-зони ќе се градат во 2017 година.

Печати

Избран младинскиот претставник во Управниот Одбор во РИКО

вклучено . Објавено во Соопштенија

Ams slika 1

Денес (27.10.2016), во просториите на Агенцијата за млади и спорт се одржа повторено гласање за младинскиот претставник во Управниот Одбор на Регионалната канцеларија за младинска соработка за Западен Балкан, од страна на проширената работна група која беше формирана за избор на младинскиот претставник во највисокото тело на оваа канцеларија. На денешното гласање присуствуваа 45 од вкупниот број 66 членови на работната група, со што беше и остварен кворум за гласањето. Гласањето се одвиваше во 2 круга, а за младински кандидат беше избрана Бојана Наумоска.

Печати

Соопштение за новите измени и дополнувања во Законот за спортот

вклучено . Објавено во Соопштенија

Ams slika 1
 
Врз основа на измените и дополнувањата во Законот за спорт бр.190 од 17.10. 2016 Агенцијата за млади и спорт ги донесе новите модели за барања, правилник за формата, содржината на образецот за годишната програма, наменети за националните спортски федерации, а се однесуваат на користење на сретства остварени од надоместоци за спорт согласно Законот за игри на среќа и за забавните игри.
Правилникот ќе отпочне да се применува од 01.Јануари 2017 година и заедно со образецот ќе бидат објавени во Службен весник на Република Македонија.
Печати

Стартува традиционалната боксерска манифестација Златен Гонг

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams gong

Традицијата продолжува. Една од најстарите спортски традиционални манифестации во нашата земја, боксерскиот турнир Златен Гонг годинава по 46-ти пат ќе се одржи во Скопје. Влогот на многумина низ изминативе 46 години во организирањето на овој настан придонесе Златниот Гонг да прерасне во спортски настан кој го промовира нашиот град и нашата држава, оставајќи траен белег низ спортот.

Печати

Прием на првата македонска женска хималајска експедиција во АМС

вклучено . Објавено во Соопштенија

zenska ekspedicija

Денес, во просториите на Агенцијата за млади и спорт, Директорот Марјан Спасески организираше прием за Првата македонска женска хималајска експедиција која го освои Мера Пик 6476 метри надморска височина-Непал.

Печати

Прием на таеквондо репрезентацијата во АМС

вклучено . Објавено во Соопштенија

AMs taekvondo 1

Денеска во просториите на Агенцијата за млади и спорт, Директорот Марјан Спасески организираше прием за македонската таеквондо репрезентација кои на неодамна завршениот по ранг највисок турнир во Олимписко таеквондо, еден од трите најсилни турнири во Eвропа со ранг Г1 освоија историско ЗЛАТО и историско СРЕБРО за Република Македонија.

Печати

Соопштение за изборот на младинскиот претставник во Управниот Одбор на Регионалната канцеларија за младинска соработка на Западен Балкан

вклучено . Објавено во Соопштенија

Ams slika 1

На ден 27.10.2016 година од страна на Работната група за поддршка на процесот на воспоставување на РИКО (формирана од Агенцијата за млади и спорт по Јавен повик, објавен на 14.07.2016 г) избрана е Бојана Наумоска за младински претставник во Управниот Одбор на оваа канцеларија. 

Печати

Проект за континуирана едукација на професорите по физичко воспитување

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams seminarДенес во амфитеатарот при Факултетот за физичко образование, спорт и здравје во  Скопје се одржа завршната активност  од Проектот за континуирана едукација на професорите по физичко воспитување од сите степени на образование,  кои покрај другото се активни чинители и поддржувачи на развој на училишниот спорт во сите степени на образование во Република Македонија.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија