Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод...

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски направи увид во...

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Мојсовски се сретна со нашиот...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

Избрани се најдобрите од конкурсот "Млади уметници" во две возрасни...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

“Млади поети” е еден од проектите кои имаат за цел да ја...

 • Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

  Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

 • Кошаркарско игралиште во Аеродром

  Кошаркарско игралиште во Аеродром

 • Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

  Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

Печати

Велосипедската федерација на Македонија организираше состанок со Балканската и Турската велосипедска федерација за подршка и развој на велосипедскиот спорт

вклучено . Објавено во Соопштенија

На состанокот кој се одржа на ден 19.12.2012 година, присуствуваа претседателот на Балканската и Турската велосипедска федерација г-дин Емин Муфтуоглу, генералниот секретар на Балканската велосипедска федерација г-дин Марко Прочикевиќ и тренерот во Друмски велосипедизам на Турската репрезентација г-дин Суат Торгај

Печати

ИСПЛАТЕНИ 500-те СТИПЕНДИИ ОД КАТЕГОРИЈАТА – СПОРТИСТ „СПОРТСКА НАДЕЖ”

вклучено . Објавено во Соопштенија

Агенцијата за млади и спорт ги информира спортските млади надежи - корисници на категоријата спортист - спортска надеж - спортските клубови и националните спортски федерации дека месечните надоместоци за период од четири месеци во вид на стипендии кои произлегуваат од стекнувањето на оваа спортска категорија се исплатени во текот на денешниот ден.

Печати

Лино Червар доби македонски пасош

вклучено . Објавено во Соопштенија

Премиерот Никола Груевски денеска, заради особени заслуги во спортот и промоција на Македонија, на светски познатиот ракометен стручњак и актуелен тренер на РК „Металург“ Лино Червар му го врачи македонскиот пасош.
На вчерашната владина седница беше донесена одлука Червар да добие македонско државјанство.

Печати

Шаховската федерација на Македонија организираше Отворен турнир во забрзан шах „Македонија 2012“

вклучено . Објавено во Соопштенија

По повод 40-годишнината од Шаховската олимпијада во Скопје и воведувањето на шахот во системот на образованието на Република Македонија, Шаховската федерација на Македонија организираше Отворен турнир во забрзан шах „Македонија 2012“.

Печати

Прием на женската ракометна репрезентација

вклучено . Објавено во Соопштенија

Денеска, (13.12.2012 година), во 11 часот и 15 минути во просториите на Агенцијата за млади и спорт, се одржа прием на националниот женски ракометен тим. На приемот, директорот на Агенцијата за млади и спорт г-динот Лазар Поповски упати срдечни честитки до националниот женски ракометен тим за заложбата која ја даде во рамки на Европското првенство во Србија.

Печати

Градежните работи за спортската сала во Велгошти во финална фаза

вклучено . Објавено во Соопштенија

Агенцијата за млади и спорт, продолжува со интензивната динамика да работи на адаптација и реконструкција на спортската сала во Велгошти, Охридско.

Според досегашните извршени градежни работи, спортската сала би требало да биде готова пред предвидениот рок, доколку тоа го дозволат временските услови.

Агенцијата за млади и спорт, во јули оваа година, им вети на жителите на Велгошти дека ќе добијат реконструирана и соодветно адаптирана спортска сала и непрестано работи на оваа реализација.

Печати

Металург викендов ќе организира Новогодишен турнир

вклучено . Објавено во Соопштенија


Ракометната академија на Металург викендов што следува ќе организира Новогодишен турнир во мини ракомет за своите школи на територијата на град Скопје. Екипите ќе бидат поделени во четири групи

Печати

Избор на најдобрите спортисти во Скопје

вклучено . Објавено во Соопштенија

Директорот на Агенцијата за Млади и спорт г-нот Лазар Поповски беше дел од своевидната Гала свеченост која во големата сала на советот на градот Скопје се одржа во чест на сите што постигнаа вредни резултати кои го промовираа главниот град и Република Македонија во светски рамки. Дoминираа ракометарите на Металург со признанија во екипна конкуренција и индивидуално, за членот на осминафиналистот во ЛШ, Наумче Мојсовски

Печати

РЕАЛИЗАЦИЈА НА ПРОЕКТ ЗА ПОПУЛАРИЗАЦИЈА НА УЧИЛИШИОТ СПОРТ ВО ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ВО ОПШТИНА КИСЕЛА ВОДА – преку воведување на бадминтонот

вклучено . Објавено во Соопштенија

Бадминтон федерацијата на Македонија информира дека во тек е успешна реализација на Проектот – Спортот како предуслов за подобрување на психо-физичкото здравје на учениците низ популаризација на бадминтонот во сите основни училишта во општина Кисела Вода.

Печати

Националната арена „Филип Втори Македонски“ помеѓу стадионите од највисок ранг

вклучено . Објавено во Соопштенија

Стадионот „Филип Втори Македонски“ доби сертификат-Класа 1 од Меѓународна Атлетска Федерација (IAAF). Со исполнувањето на спецификациите од правилото 1.1 за IAAF патека и за останатите дисциплини, патеката на стадионот може да се користи и како терен за атлетика. Политиката на квалитет во градењето спортски објекти и почитување на светските стандарди-доби свој епилог.

Печати

ПОСЛЕДНА ПОЧИТ за Теодора Георгиевска - Рули

вклучено . Објавено во Соопштенија

Во име на македонскиот спорт, Агенцијата за млади и спорт ја користи оваа прилика да изрази длабоко жалење и искрено сочувство до семејството за заминувањето на Теодора Георгиевска – Рули која по кратко боледување, почина во текот на вчерашниот ден.

Печати

Финансирање на програмите на федерациите

вклучено . Објавено во Соопштенија

Следствено динамиката за распределба на средствата на националните спортски федерации во смисла на финансирање на дел од нивните програми за работа за оваа година, Советот за спорт, при Агенцијата за млади и спорт, на својата последна седница, определи финансиски средства за поддршка на:

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија