Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Доделени наградите за најдобри млади уметници од проектот „Млади уметници

Доделени наградите за најдобри млади уметници од проектот „Млади уметници"

  Музејот на град Скопје е местото каде денес беше отворена изложбата...

Доделени наградите за најдобрите млади поети од „Kонкурсот на АМС

Доделени наградите за најдобрите млади поети од „Kонкурсот на АМС" за 2019 година

Агенцијата за млади и спорт (АМС) по шести пат го реализира проектот за...

Продолжува кампањата „Насилството раѓа насилство – сопри го, не го разгорувај“

Продолжува кампањата „Насилството раѓа насилство – сопри го, не го разгорувај“

Градот Скопје се приклучи на кампањата на Агенцијата за млади и спорт и...

Каевски се обрати на финалната конференција на Евро - Атлантскиот Совет на Македонија

Каевски се обрати на финалната конференција на Евро - Атлантскиот Совет на Македонија

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, на покана на...

Продолжува проектот “Стоп на пороците кај младата популација’’

Продолжува проектот “Стоп на пороците кај младата популација’’

Агенцијата  за млади и спорт продолжува со имплементацијата на...

 • Доделени наградите за најдобри млади уметници од проектот „Млади уметници

  Доделени наградите за најдобри млади уметници од проектот „Млади уметници"

 • Доделени наградите за најдобрите млади поети од „Kонкурсот на АМС

  Доделени наградите за најдобрите млади поети од „Kонкурсот на АМС" за 2019...

 • Продолжува кампањата „Насилството раѓа насилство – сопри го, не го разгорувај“

  Продолжува кампањата „Насилството раѓа насилство – сопри го, не го разгорувај“

 • Каевски се обрати на финалната конференција на Евро - Атлантскиот Совет на Македонија

  Каевски се обрати на финалната конференција на Евро - Атлантскиот Совет на...

 • Продолжува проектот “Стоп на пороците кај младата популација’’

  Продолжува проектот “Стоп на пороците кај младата популација’’

Печати

Извештај за балканска титула

вклучено . Објавено во Соопштенија

Oваа 2012 година Кик Бокс федерацијата ја завршија со последната меѓународна активност на 28.12 во Нови Пазар, Р.Србија пред околу 1000 присутни во салата. Нашата репрезентативка и носителка на голем број на медали од Балкански, Европски и Светски првенства Кристина Стојчевска се бореше за титулата БАЛКАНСКИ ПРВАК.

Печати

Покана во АМС на неформален брифинг

вклучено . Објавено во Соопштенија

Директорот м-р Лазар Поповски, Ве поканува, петок, 28 декември 2012, во 11:00 часот, на мал коктел и неформален брифинг во просториите на Агенцијата за млади и спорт. Повод за ова дружење е донесување на Програма за развој на спортот во Република Македонија за период 2013-2017 година, како и информација за статусот на постапката за избор на спортист на годината.

Одделение за односи со јавноста и протокон при Агенцијата за млади и спорт

Печати

Металург викендов ќе организира Новогодишен турнир

вклучено . Објавено во Соопштенија


Ракометната академија на Металург викендов што следува ќе организира Новогодишен турнир во мини ракомет за своите школи на територијата на град Скопје. Екипите ќе бидат поделени во четири групи

Печати

Избор на најдобрите спортисти во Скопје

вклучено . Објавено во Соопштенија

Директорот на Агенцијата за Млади и спорт г-нот Лазар Поповски беше дел од своевидната Гала свеченост која во големата сала на советот на градот Скопје се одржа во чест на сите што постигнаа вредни резултати кои го промовираа главниот град и Република Македонија во светски рамки. Дoминираа ракометарите на Металург со признанија во екипна конкуренција и индивидуално, за членот на осминафиналистот во ЛШ, Наумче Мојсовски

Печати

РЕАЛИЗАЦИЈА НА ПРОЕКТ ЗА ПОПУЛАРИЗАЦИЈА НА УЧИЛИШИОТ СПОРТ ВО ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ВО ОПШТИНА КИСЕЛА ВОДА – преку воведување на бадминтонот

вклучено . Објавено во Соопштенија

Бадминтон федерацијата на Македонија информира дека во тек е успешна реализација на Проектот – Спортот како предуслов за подобрување на психо-физичкото здравје на учениците низ популаризација на бадминтонот во сите основни училишта во општина Кисела Вода.

Печати

Националната арена „Филип Втори Македонски“ помеѓу стадионите од највисок ранг

вклучено . Објавено во Соопштенија

Стадионот „Филип Втори Македонски“ доби сертификат-Класа 1 од Меѓународна Атлетска Федерација (IAAF). Со исполнувањето на спецификациите од правилото 1.1 за IAAF патека и за останатите дисциплини, патеката на стадионот може да се користи и како терен за атлетика. Политиката на квалитет во градењето спортски објекти и почитување на светските стандарди-доби свој епилог.

Печати

Новогодишен хепенинг во Агенцијата за млади и спорт

вклучено . Објавено во Соопштенија


Директорот на АМС м-р Лазар Поповски беше домаќин на пладневното спортско матине и повторно се потврди дека е најголемиот обединувач на најважните сегменти во македонскиот спорт. На новогодишната средба во просториите на Агенцијата и со присутво на претставници од најголемиот дел од федерациите, повеќемина од најдобрите спортисти и сите валидни медиуми, првиот човек во нашиот спорт во кусото обраќање на сите инволвирани во спортската сфера во Република Македонија им посака среќни празници и успешна 2013 година.

Печати

Велосипедската федерација на Македонија организираше состанок со Балканската и Турската велосипедска федерација за подршка и развој на велосипедскиот спорт

вклучено . Објавено во Соопштенија

На состанокот кој се одржа на ден 19.12.2012 година, присуствуваа претседателот на Балканската и Турската велосипедска федерација г-дин Емин Муфтуоглу, генералниот секретар на Балканската велосипедска федерација г-дин Марко Прочикевиќ и тренерот во Друмски велосипедизам на Турската репрезентација г-дин Суат Торгај

Печати

ИСПЛАТЕНИ 500-те СТИПЕНДИИ ОД КАТЕГОРИЈАТА – СПОРТИСТ „СПОРТСКА НАДЕЖ”

вклучено . Објавено во Соопштенија

Агенцијата за млади и спорт ги информира спортските млади надежи - корисници на категоријата спортист - спортска надеж - спортските клубови и националните спортски федерации дека месечните надоместоци за период од четири месеци во вид на стипендии кои произлегуваат од стекнувањето на оваа спортска категорија се исплатени во текот на денешниот ден.

Печати

Лино Червар доби македонски пасош

вклучено . Објавено во Соопштенија

Премиерот Никола Груевски денеска, заради особени заслуги во спортот и промоција на Македонија, на светски познатиот ракометен стручњак и актуелен тренер на РК „Металург“ Лино Червар му го врачи македонскиот пасош.
На вчерашната владина седница беше донесена одлука Червар да добие македонско државјанство.

Печати

Шаховската федерација на Македонија организираше Отворен турнир во забрзан шах „Македонија 2012“

вклучено . Објавено во Соопштенија

По повод 40-годишнината од Шаховската олимпијада во Скопје и воведувањето на шахот во системот на образованието на Република Македонија, Шаховската федерација на Македонија организираше Отворен турнир во забрзан шах „Македонија 2012“.

Печати

Прием на женската ракометна репрезентација

вклучено . Објавено во Соопштенија

Денеска, (13.12.2012 година), во 11 часот и 15 минути во просториите на Агенцијата за млади и спорт, се одржа прием на националниот женски ракометен тим. На приемот, директорот на Агенцијата за млади и спорт г-динот Лазар Поповски упати срдечни честитки до националниот женски ракометен тим за заложбата која ја даде во рамки на Европското првенство во Србија.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија