Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

Агенцијата за млади и спорт организираше прес конференција по повод...

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Кошаркарско игралиште во Аеродром

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски направи увид во...

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Мојсовски се сретна со нашиот...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

Избрани се најдобрите од конкурсот "Млади уметници" во две возрасни...

Избрани најдобрите од конкурсот

Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

“Млади поети” е еден од проектите кои имаат за цел да ја...

 • Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

  Прием за македонската таеквондо олимписка надеж Дејан Георгиевски

 • Кошаркарско игралиште во Аеродром

  Кошаркарско игралиште во Аеродром

 • Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

  Најдобриот млад иноватор на прием во АМС

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади уметници"

 • Избрани најдобрите од конкурсот

  Избрани најдобрите од конкурсот "Млади поети"

Печати

Викендов сите на Матка - стартува ИКАС 2013

вклучено . Објавено во Соопштенија

Викендов по 45-ти пат ќе се одржи Илинденскиот кајак слалом. И оваа година се најавува атрактивна трка на која учество ќе земат околу 80-тина кајакари и кајакарки од осум земји, од Македонија, Србија, Хрватска, БиХ, Грција, Турција, Франција и Словенија

Печати

Велосипедистите на престижен камп во Манавгат Р.Турција

вклучено . Објавено во Соопштенија

Велосипедската федерација на Македонија по покана на Турската велосипедска федерација учествува на престижен велосипедски камп во Манавгат Р.Турција заедно со Германската репрезентација

Печати

Oдржана едукативна спортска работилница на тема: „Мечување“

вклучено . Објавено во Соопштенија

Монтесори центарот ја реализираше предвидената, седма по ред, едукативна спортска работилница на тема: „Мечување“. Работилницата се одржа на 23 март (сабота) во соработка со мечувалскиот клуб „Вардар“. На работилницата учество земаа 12 деца на возраст од 4 до 10 години под водство на двајца Монтесори воспитувачи од Македонското Монтесори Здружение

Печати

Честитки до ракометниот клуб „Металург“

вклучено . Објавено во Соопштенија

Агенцијата за млади и спорт на Република Македонија упатува срдечни честитки до ракометниот клуб Металург, посебно по реванш средбата од осминафналето на Лигата на шампиони во која екипата на Металург ја совлада екипата на Динамо Минск и го постигна еден од најголемите успеси во македонскиот машки клубски ракомет.

Истовремено, во име на спортот, упатуваме честитки и за придонесот кој го дава стручниот тим.

Печати

Означен почетокот на Национална кампања против говорот на омраза на интернет

вклучено . Објавено во Соопштенија

Денеска во Агенцијата за млади и спорт се одржа прес-конференција на која Директорот на Агенцијата за млади и спорт, м-р Лазар Поповски го најави почетокот на Националната кампања против говорот на омраза на интернет. Прес-конференцијата се одржа во исто време со прес-конференцијата во Брисел, во Советот на Европа на која беше одбележан официјалниот старт на кампањата на европско ниво

Печати

Дарко Дамјановски со А-норма ќе настапи на ЗОИ во Сочи 2014 година

вклучено . Објавено во Соопштенија

Денес во просториите на Агенцијата за млади и спорт, се одржа прием по повод успехот на нашиот македонски скијач Дарко Дамјановски кој на трката во нордиско скијање во Тоблак, Италија, постигна резултат, со кој дојде до А-олимписка норма. Со оваа норма Дамјановски може да избира во која трка од оние на програмата би учествувал во Сочи
Печати

Најава за прес конференција на АМС и Кајакарската федерација на Македонија

вклучено . Објавено во Соопштенија

АМС Ве поканува во четврток 04.04.2013 година, во 11:00 часот да присуствувате на прес конференција на Агенцијата за млади и спорт и Кајакарската Федерација на Македонија по повод јубилејниот 45-ти ИКАС 2013.

Одделение за односи со јавност и протокол
при Агенцијата за млади и спорт

Печати

Илина заминува кон Хималаите

вклучено . Објавено во Соопштенија

По повод претстојниот подвиг на Илина Арсова – првата жена Македонка која ќе се обиде да го развиори македонското знаме на Монт Еверест, а пред нејзиното заминување кон Хималајските височини, во просториите на Агенцијата за млади и спорт се одржа заедничка средба на Илина со сите оние (покровители, спонзори, поддржувачи), кои го помогнаа овој проект да се реализира. На средбата беа присутни претставниците од: Т-мобиле, Тинекс, Општина Центар, ЕВН, Фармахем, Црвен крст, ФПСМ

Печати

Најава за прием на ракометарите на Металург кај директорот на АМС

вклучено . Објавено во Соопштенија

По повод успехот на македонскиот ракометен клуб Металург на реванш средбата од осминафиналето на Лигата на шампионите во која екипата на Металург се пласираше меѓу осумте најдобри, Агенцијата за млади и спорт, Ве поканува утре (вторник) 26.03.2013 година, во 12:00 часот, да учествувате на приемот кај директорот на АМС м-р Лазар Поповси на Ракометниот клуб Металург.

Го очекуваме вашето присуство.

Одделение за односи со јавност и протокол при Агенцијата за млади и спорт

Печати

Заврши спроведувањето на Проектот „Пороците кај младата популација“

вклучено . Објавено во Соопштенија

Со работилницата одржана на 14.03.2012 година во основното училиште „Мирче Ацев“ во оптштина Ѓорче Петров, се заокружи имплементацијата на проектот на Агенцијата за млади и спорт - „Пороците кај младата популација“

Печати

Отворени нови спортски објекти во Крива Паланка

вклучено . Објавено во Соопштенија

Министерката за внатрешни работи на Владата на Репблика Македонија м-р Гордана Јанкулоска, директорот на Агенцијата за млади и спорт м-р Лазар Поповски и градоначалникот на општина Крива Паланка Арсенчо Алексовски, свечено ги отворија спортската сала и тениското игралиште во Крива Паланка.Со отварањето на новата спортска сала „Петар Поп Арсов“ и новото тениско игралиште во Крива Паланка, спортот во Република Македонија имаше уште еден голем ден

Печати

Најава за прием на Скијачка Федерација на Македонија кај директорт на АМС

вклучено . Објавено во Соопштенија

Агенција за млади и спорт, Ве поканува во четврток 21.03.2013 година, во 10,30 часот да присуствувате на приемот на Скијачката Федерација на Македонија кај директорот на АМС м-р Лазар Поповски по повод остварената А олимписка норма на Дарко Дамјановски во Нордиско скијање, за Зимските Олимписки игри во Сочи 2014 година

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија