Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Отчет на Агенцијата за млади и спорт за 2016 година

Отчет на Агенцијата за млади и спорт за 2016 година

Денес во Агенцијата за млади и спорт беше одржана прес конференција на која...

АМС и додели 110 илјади евра на Ракометната федерација на Македонија

АМС и додели 110 илјади евра на Ракометната федерација на Македонија

Агенцијата за млади и спорт ќе и додели шест милиони и шесто илјади денари...

Позлатени статуетки за најдобрите во годината што изминува

Позлатени статуетки за најдобрите во годината што изминува

Свечената церемонија во Македонскиот народен театар, која се одржа по 62....

Промовирана збирката поезија од проектот “Млади поети”

Промовирана збирката поезија од проектот “Млади поети”

Денес во Градската библиотека “Браќа Миладиновци”  се...

Изложба од проектот „Млади уметници“ на Агенцијата за млади и спорт

Изложба од проектот „Млади уметници“ на Агенцијата за млади и спорт

На 12 декември 2016 г. (ПОНЕДЕЛНИК) во Националната галерија на Македонија...

 • Отчет на Агенцијата за млади и спорт за 2016 година

  Отчет на Агенцијата за млади и спорт за 2016 година

 • АМС и додели 110 илјади евра на Ракометната федерација на Македонија

  АМС и додели 110 илјади евра на Ракометната федерација на Македонија

 • Позлатени статуетки за најдобрите во годината што изминува

  Позлатени статуетки за најдобрите во годината што изминува

 • Промовирана збирката поезија од проектот “Млади поети”

  Промовирана збирката поезија од проектот “Млади поети”

 • Изложба од проектот „Млади уметници“ на Агенцијата за млади и спорт

  Изложба од проектот „Млади уметници“ на Агенцијата за млади и спорт

Печати

Средба со националните спортски федерации

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams federacii

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески и државниот советник за спорт Александар Пујовски остварија средба со националните спортски федерации. Цел на средбата беше моменталните и идни активности на федерацииите, како и нивните барања, потреби и евентуални нерешени прашања во насока на развој на спортот.

Печати

Агенцијата за млади и спорт ја почна постапката за избор на младински претставник од Македонија во Регионалната канцеларија за младинска соработка на Западен Балкан

вклучено . Објавено во Соопштенија

Ams Mladi 11111
Директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески заедно со претставниците на младинските здруженија Марија Матовска – претставник на Млади Инфо и Иван Јованов – претставник од Националниот младински совет на Македонија, денес на прес-конференција информираа дека е распишан јавен повик за проширување на Работната група која ќе треба да го избере младинскиот претставник.
Печати

Посета на втората смена од Училишниот спортски камп во Охрид

вклучено . Објавено во Соопштенија

Ams poseta 1

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески денеска ги посети учесниците на “Летниот училишен спортски камп - Охрид 2016 “ и имаше можност да се запознае со најдобрите од училишниот спорт.

- Денес, по втор пат имам можност да ги посетам најдобрите ученици-спортисти од втората смена на “Летниот училишен спортски камп - Охрид 2016 кој камп започна на 4 јули и ќе трае до 9 јули. Учениците-спортисти се селектирани како најдобри од училишните спортски игри. Во придружба со мене се познатите македонски спортски легенди Јошко Миленковски (одбојка) и Зоран Бошковски-Чоко (фудбал) кои имаат можност да им ги доближат техниките и методите на спортот и придобивките од спортот и спортувањето. Воедно, во претходните денови учениците спортисти покрај спортскиот дел, имаа можност во практичниот дел да се запознаат со тајните на спортското информирање од нашиот македонски спортски новинар Горан Милковски истакна Спасески и додаде дека овој проект ќе продолжи во иднина со уште позасилено темпо на реализација и дека неговите очекувања се од тука да излезат идните македонски репрезентативци.

Печати

Информација за одржување на консултативен состанок за РИКО

вклучено . Објавено во Соопштенија

ams logo web

Агенцијата за млади и спорт Ве поканува да земете активно учество на консултативниот состанок за воспоставување на Регионалната канцеларија за млади на Западен Балкан, кој ќе се одржи во Агенцијата за млади и спорт на 07.07.2016 година (четврток) со почеток во 09.00 часот. На состанокот ќе присуствува и ќе го води директорот на Агенцијата за млади и спорт, м-р Марјан Спасески.

Од страна на нашата држава на Парискиот самит (4-5.07.2016 година) е потпишана Декларацијата за воспоставување на РИКО, која треба да започне со работа од јануари 2017 година во Тирана.

Печати

Официјално формирана Регионалната канцеларија за младинска соработка (RYCO)

вклучено . Објавено во Соопштенија

Ams Ryco 1

Вчера попладне (04.07) во Елисејската Палата во Париз од страна на премиерите на Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Босна и Херцеговина и Косово беше потпишана Меѓународната спогодба за воспоставување на Регионалната канцеларија за младинска соработка за Западен Балкан. 
Потпишувањето на оваа спогодба се одвива во рамки на одржувањето на Самитот за Западен Балкан кој од 03-05 јули се одржа во Париз, Франција, а започна со потпишувањето на Заедничката Декларација за воспоставување на оваа канцеларија на 27. август 2015 на минатогодишниот самит за Западен Балкан одржан во Виена, Австрија.

Печати

Средба на директорот на Агенцијата за млади и спорт со младите луѓе во пресрет на воспоставување на Регионалната канцеларија за младинска соработка

вклучено . Објавено во Соопштенија

DSC05207

Денеска (30.јуни) во просториите на Агенцијата за млади и спорт се одржа средба меѓу директорот на Агенцијата за млади и спорт и дел од младинските претставници кои ќе бидат дел од настаните за млади во рамки на Самитот за Западен Балкан кој од 03-05 јули, 2016 година ќе се одржи во Париз, Франција а во чиј фокус ќе биде потпишувањето на Меѓународната спогодба за воспоставување на Регионалната канцеларија за младинска соработка за Западен Балкан.

Печати

Средба на Спасески со легендата на македонското и светското борење Шабан Трстена

вклучено . Објавено во Соопштенија

Ams Saban 1

Денес, директорот на Агенција за млади и спорт Марјан Спасески оствари средба со Шабан Трстена, носител на златна медалја и сребрена медалја од Олимписките Игри и еден од легендите на македонското борење. Цел на средбата беше размена на идеи и предлози во делот на развојот на македонското борење.

Печати

Најава за прес-конференција за Регионалната канцеларија за младинска соработка РИКО

вклучено . Објавено во Соопштенија

Ams slika 1

Утре (13.07.2016 год.) во 11.00 часот во просториите на Агенцијата за млади и спорт ќе се одржи прес-конференција за Регионалната канцеларија за младинска соработка за Западен Балкан, која беше официјално воспоставена на 04. јули 2016 г, со потпишувањето на Меѓународната спогодба за формирање на Регионална канцеларија за младинска соработка за Западен Балкан од страна на премиерите на Македонија, Албанија, Србија, Црна Гора, Косово и Босна и Херцеговина, во рамки на Самитот за Западен Балкан, кој од 03-05 јули се одржа во Париз, Франција.
На настаните за млади во Париз, покрај Директорот на Агенцијата за млади и спорт-Марјан Спасески, присуствуваа и членови на Работната група за формирање на оваа канцеларија, како и млади луѓе од шесте држави кои беа дел од Конференцијата “Connecting Youth”.

Печати

Консултативна средба за воспоставување на РИКО

вклучено . Објавено во Соопштенија

Ams slika 1

По завршувањето на свеченоста и потпишувањето од страна на Македонија на Декларацијата за воспоставување на РИКО од 4 до 5 Јули во Париз, денес во просториите на Агенцијата за млади и спорт се одржа консултативен состанок за воспоставување на Регионалната канцеларија за млади на Западен Балкан. На состанокот присуствуваа голем број на претставници на младинскиот граѓански сектор. Цел на состанокот беше дискусија и размена на мислења во однос на моделот за избор на младинскиот претставник во Управниот одбор како највисоко тело во РИКО.

Печати

Потпишан Меморандум за соработка со ОБСЕ во областа на младите

вклучено . Објавено во Соопштенија

Ams i Obse 1

Денеска, во Агенцијата за млади и спорт беше потпишан Меморандум за соработка во областа за младите меѓу директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески и шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Амбасадорот Нина Суомалаинен.

Со потпишувањето на овој Меморандум формално се продолжува соработката меѓу двете страни во областа на младите, кампањата против говор на омраза и во делот на јакнење на капацитетите на вработените во Агенцијата за млади и спорт.

Печати

Спасески ја потпиша ревидираната Конвенција за интегриран пристап за безбедност, сигурност и услуги на фудбалските натпревари и другите спортски настани

вклучено . Објавено во Соопштенија

Ams Konvencija 1

Во рамки на Европското првенство во фудбал на стадионот Стад Де Франс, вечерва во организација на Советот на Европа се одржа церемонија на потпишување на ревидираната Конвенција за интегриран пристап за безбедност, сигурност и услуги на фудбалските натпревари и другите спортски настани. На настанот присуствуваше и директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески, кој во името на Владата на Република Макеоднија ја потпиша Конвенцијата, која ќе ја замени Европската конвенција за насилство врз гледачите и недолично однесување на спортски натпревари, а особено за време на фудбалски натпревари (ЕТС 120), којашто беше подготвена во 1985 година, по трагедијата на Хејсел.

Печати

Стручните кадри во спортот – потреба и обврска

вклучено . Објавено во Соопштенија

DSC05180

Денес на Факултетот за физичко образование, спорт и здравје се одржа тематска расправа која произлегува од рамките на заедничките програмски активности на Агенцијата за млади и спорт и Факултетот за физичко образование - Институт за научна поддршка на спортот, а се однесува на анализа на состојбите со стручните кадри во националните спортски федерации во Република Македонија. Основен акцент беше ставен на предлози за развојни компоненти на едукација, организирање и делување во спортот.

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија