Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Слајдови на насловна

Објавен Конкурсот за младински преставник во УО на РИКО

Објавен Конкурсот за младински преставник во УО на РИКО

На 27 август 2015 г. во рамки на Самитот за Западен Балкан одржан во Виена...

Прва работна средба на работната група за избор на младински преставник во ОУ на РИКО

Прва работна средба на работната група за избор на младински преставник во ОУ на РИКО

На 27 август 2015 г. во рамки на Самитот за Западен Балкан одржан во Виена...

Панел дискусија „Колку се почитуваат работничките права на младите во РМ?“

Панел дискусија „Колку се почитуваат работничките права на младите во РМ?“

Инфо центарот на ЕУ беше местото на одржување на панел дискусијата...

Работна средба со спортски работници и спортски федерации

Работна средба со спортски работници и спортски федерации

Денеска, Премиерот Зоран Заев заедно со директорот на Агенција за млади и...

Каевски ја предводи владината делегација од Агенцијата за млади и спорт на Форум за млади во Њујорк

Каевски ја предводи владината делегација од Агенцијата за млади и спорт на Форум за млади во Њујорк

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски имаше свое излагање...

 • Објавен Конкурсот за младински преставник во УО на РИКО

  Објавен Конкурсот за младински преставник во УО на РИКО

 • Прва работна средба на работната група за избор на младински преставник во ОУ на РИКО

  Прва работна средба на работната група за избор на младински преставник во ОУ...

 • Панел дискусија „Колку се почитуваат работничките права на младите во РМ?“

  Панел дискусија „Колку се почитуваат работничките права на младите во РМ?“

 • Работна средба со спортски работници и спортски федерации

  Работна средба со спортски работници и спортски федерации

 • Каевски ја предводи владината делегација од Агенцијата за млади и спорт на Форум за млади во Њујорк

  Каевски ја предводи владината делегација од Агенцијата за млади и спорт на...

Печати

Најава за прес во АМС по повод успехот на македонскиот национален карате тим на ЕП во Турција

вклучено . Објавено во Соопштенија

По повод успехот на македонскиот национален карате тим на европското првенство за кадети и јуниори кое се оддржа викендов во Коња (Турција) утре (вторник) 12.02.2013 година, во 11:00 часот, во холот на Агенцијата за млади и спорт карате федерацијата на Македонија ќе одржи прес-конференција.

Се покануваат медиумите да го проследат настанот.

Печати

„Спортска академија“ –фудбал

вклучено . Објавено во Соопштенија

Младите надежи, фудбалерите од „Спортската академија“, во текот на денешниот ден, беа почестени со тоа што Фудбалската федерација на Македонија им овозможи да присуствуваат на тренингот на националниот фудбалски тим кој се одржуваше на националната арена „Филип II Македонски“ во пресрет на претстојниот натпревар против тимот од Кралството Данска

Печати

АМС со помош за учесниците на Олимиските игри за за глуви и наглуви спортисти (Deaflimpics)

вклучено . Објавено во Соопштенија

Тројца спортисти, стипендисти на АМС во категоријата спортист – спортска надеж се дел четворочлениот национален тим што ќе ја претставува Република Македонија на 22-те Олимписки игри за глуви и наглуви спортисти кои во периодот од 26-јули до 4-ти август ќе се одржат во Софија, Република Бугарија

Печати

Најава за прием кај директорот во Агенција за млади и спорт на 29.01.2013 година, вторник, во 11:00 часот

вклучено . Објавено во Соопштенија

 

Во просториите на Агенцијата за млади и спорт на 29 јануари 2013 година, вторник во 11:00 часот, директорот м-р Лазар Поповски ќе го прими македонскиот олимписки тим што ќе учествува на олимпијадата за глуви “DEAFLYPMPICS GAMES” во Софија, Р. Бугарија во периодот од 26-ти јули до 4-ти август 2013 година.

Печати

КОНКУРС за доделување средства за 2013 година

вклучено . Објавено во Соопштенија

Се објавува Kонкурс за доделување средства за 2013 година, од:
1.Програма за развој на спорт и млади за 2013 година („Службен весник на Република Македонија“ бр. 4/13) и 
2.Програма за распределба на средства од игри на среќа и за забавните игри за 2013 година за финансирање на националните спортски федерации, спортски клубови и проекти на Агенцијата за млади и спорт за унапредување на спортот во Република Македонија („Службен весник на Република Македонија“ бр. 4/13)

Печати

Продолжува имплементацијата на проектот „Пороци кај младата популација“

вклучено . Објавено во Соопштенија

Денеска во општината Ѓорче Петров беше остварена средба меѓу Директорот на Агенцијата за млади и спорт, м-р Лазар Поповски, Градоначалникот на општина Ѓорче Петров и Директорите на основните училишта во оваа општина. На средбата беше презентиран проектот „Пороци кај младата популација“, чија основна цел е подигање на свеста на учениците за заштита и превенција од пороците, кои се честа појава кај младите

Печати

Избор на спортисти на Македонија за 2012 година

вклучено . Објавено во Соопштенија

На традиционалната свеченост во МОБ, Сојузот на спортски федерации на Македонија и Агенцијата за млади и спорт им доделија признанија на спортисти поединци и национални тимови кои го одбележаа македонскиот спорт во 2012. година. Во гласањето учествуваа: медиумите, националните спортски федерации, граѓаните и Совет за спорт при АМС

Печати

Театар „Сенки и облаци” објавува ПОВИК ЗА УЧЕСТВО во проектот „ХИВ/СИДА едукација преку игра со сенки”

вклучено . Објавено во Соопштенија

ПОВИК ЗА УЧЕСТВО Во проектот „ХИВ/СИДА едукација преку игра со сенки”

Ако си на возраст од 16-22 год, живееш во Скопје и во следните два месеци сакаш со својата креативност да создадеш приказни кои ќе ги едуцираат твоите врсници, придружи се во проектот на „Сенки и облаци” поддржан од MTV Staying Alive.

Печати

АМС ПОДГОТВЕНА ЗА ПРИМЕНА НА ПЕТГОДИШНАТА РАЗВОЈНА ПРОГРАМА НА СПОРТОТ ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

вклучено . Објавено во Соопштенија

Денеска во просториите на Агенцијата за млади и спорт се одржа прес конференција на која директорот Лазар Поповски детално ги информираше претставниците на медиумите за усвојувањето на петгодишната програма за развој на македонскиот спорт на седницата на Владата на Република Македонија одржана на 3 јануари. Со тоа е заокружен еден подолг процес на анализи и проценки од страна на голем број спортски авторитети, стручни лица, спортисти и тимот на Агенцијата за млади и спорт. Изразувајќи им благодарност на сите соработници, Поповски потенцира дека со ова е ставен крај на транзицијата во спортот и се дефинира стратешката насока на Законот за спорт, финансирањето и можноста за формирање на фондации како и за спортот во институциите(предучилишен, училишен, универзитетски, армиски, полициски)

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија