Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Свечено пуштено повеќенаменското игралиште во Реонски Центар, Општина Аеродром

Свечено пуштено повеќенаменското игралиште во Реонски Центар, Општина Аеродром

Со изградбата на повеќенаменските игралишта, спортските сали, фудбалските...

Пуштено повеќенаменско игралиште во село Никифорово, Општина Маврово Ростуше

Пуштено повеќенаменско игралиште во село Никифорово, Општина Маврово Ростуше

Денес, директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески и...

Прием на Европскиот Шампион Игор Стефановски Иџе во АМС

Прием на Европскиот Шампион Игор Стефановски Иџе во АМС

Денес, директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески го прими...

44-то издание на Златен Гонг за Кристијан Демај од Албанија

44-то издание на Златен Гонг за Кристијан Демај од Албанија

За првпат боксер од Албанија, Кристијан Демај победи на боксерската ревија...

Заврши Конкурсот за млади поети, доделени ваучерите на првонаградените

Заврши Конкурсот за млади поети, доделени ваучерите на првонаградените

Песната „Потрага“ на Андријана Коровешовска е првонаградената на конкурсот...

 • Свечено пуштено повеќенаменското игралиште во Реонски Центар, Општина Аеродром

  Свечено пуштено повеќенаменското игралиште во Реонски Центар, Општина Аеродром

 • Пуштено повеќенаменско игралиште во село Никифорово, Општина Маврово Ростуше

  Пуштено повеќенаменско игралиште во село Никифорово, Општина Маврово Ростуше

 • Прием на Европскиот Шампион Игор Стефановски Иџе во АМС

  Прием на Европскиот Шампион Игор Стефановски Иџе во АМС

 • 44-то издание на Златен Гонг за Кристијан Демај од Албанија

  44-то издание на Златен Гонг за Кристијан Демај од Албанија

 • Заврши Конкурсот за млади поети, доделени ваучерите на првонаградените

  Заврши Конкурсот за млади поети, доделени ваучерите на првонаградените

Печати

Македонија ја продлабочува соработката во областа на спортот и младите со државата Катар

вклучено . Објавено во Соопштенија

Katar 2

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески во рамките на работната посета на државата Катар, денеска оствари средба со неговиот колега, катарскиот министер за млади и спорт Салах Бин Ганим Ал Али и договори соработка во областа на младите и спортот и потпишување на Меморандум за разбирање помеѓу двете држави.

Печати

Иванов и Спасески во посета на репрезентацијата во Катар

вклучено . Објавено во Соопштенија

Ams Priem Katar 6

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов и директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески, кои деновиве се во посета на Катар, денеска имаа средба со ракометарите на која средба им посакаа среќа пред почетокот на Светското првенство.

Печати

Одржан првиот тренинг на македонската ракометна репрезентација на светското во Катар

вклучено . Објавено во Соопштенија

Македонската репрезентација продолжува со подготовките во Доха. Вчера за првпат македонските ракометари стапнаа во „Лусаил“, арената во која в петок ќе го одиграат првиот натпревар од Мундијалот.

Ams sala-katar-500

Печати

Промоција на збирка поезија од проектот на Агенцијата за млади и спорт МЛАДИ ПОЕТИ

вклучено . Објавено во Соопштенија

Агенцијата за млади и спорт денеска во НУБ „Св. Климент Охридски“ ја промовираше збирката поезија од проектот „Млади поети“ во која се објавени сите песни кои учествувале на конкурсот.

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески во својот поздравен говор на младите поети им посака успех во пишувањето на поезија и им честита за тоа што се дел од, како што кажа, развојот на македонската поезија и културно творешво.

Печати

Македонија по 60.пат избира Спортист на годината

вклучено . Објавено во Соопштенија

Агенцијата за млади и спорт (АМС) и Сојузот на спортски федерации на Македонија и годинава традиционално ги избираат најуспешните во спортот за 2014 година.
- Годинава славиме голем јубилеј, 60 години од првиот Избор на спортист на годината. Почнувајќи од далечната 1954 година кога скијачот Јахија Рефик за првпат беше избран за спортист на Македонија, оттогаш па наваму многу големи спортски имиња на државата се закитија со ова спортско одличје за нивните врвни спортски резултати на меѓународната спортска сцена, изјави на денешната прес-конференција директорот на АМС Марјан Спасески.
Печати

Прилеп доби повеќенаменско игралиште од Агенцијата за млади и спорт

вклучено . Објавено во Соопштенија

Денес, во присуство на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески и градоначалникот на Прилеп Марјан Ристески,свечено беше пуштено во употреба повеќенаменското игралиште во Гимназијата „Мирче Ацев“ - проект на Агенцијата за млади и спорт за изградба на 100 повеќенаменски игралишта низ целата држава.
Печати

Спасески и Кајмакоски со поддршка за македонските ракометари

вклучено . Објавено во Соопштенија

AMS 2

Денес, директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески заедно со овогодинешниот македонски претставник на Евровизија Даниел Кајмакоски ја бодреа македонската репрезентација на натпреварот  во Катар.

Печати

Известување за конкурсот "Млади Поети"

вклучено . Објавено во Соопштенија

logo-ams

Во рамки на конкурсот „Млади поети“ , при средувањето на пристигнатите творби и нивното оценување направена е ненамерна грешка при што во објавената збирка поетската творба со наслов „Зошто“ на авторот Магдалена Стојамановиќ е објавена под името на Александар Давчевски , додека поетската творба „ Што не е во ред со нашата љубов“ доставена од авторот Александар Давчевски е објавена под името на Магдалена Стојмановиќ. Потенцираме дека поетската творба со наслов „Зошто“ е од авторот Магдалена Стојамановиќ додека поетската творба „Што не е во ред со нашата љубов“ е од авторот Александар Давчевски. Агенцијата за млади и спорт упатува извинување до двата автори за сторената ненамерна грешка.

Печати

Македонија и годинава ќе учествува на „Јадранските игри”

вклучено . Објавено во Соопштенија

Првиот човек на проектот “Јадрански игри”, Мирослав Кржик денеска беше во посета на Агенцијата за млади и спорт. Со директорот Спасески разговарале за одличниот настап на Македонската екипа на минатогодишното натпреварување од овој познат проект, на кој Македонија за прв пат учествуваше во петтата сезона на “Јадранските игри”.

Печати

ИЗБРАНИ НАЈДОБРИТЕ СПОРТИСТИ НА ГОДИНАТА ЗА 2014

вклучено . Објавено во Соопштенија

Автомобилистот Игор Стефановски – Иџе е избран за спортист на Македонија во организација на Агенцијата за млади и спорт. Тој во оваа календарска година успеа да стане европски шампион на ридски патеки.

- Благодарноста за ова признание не можам да ја искажам со зборови. Ова е за мене поголемо и од европската титула затоа што доаѓа од мојата држава, затоа што доаѓа како избор од спортски работници и од новинари и медиуми кои цело време ме поддржуваат. Се надевам дека успехот на интернационалната сцена ќе го повторам и следната година, изјави Стефановски по добивањето на признанието.

Печати

Заврши 38-от меѓународен турнир во одбојка Чајка

вклучено . Објавено во Соопштенија

 


Заврши 38-от меѓународен турнир во одбојка “Бранко Хаџи Иљоски – Чајка“. Првото место убедливо го освои екипата од Република Бугарија ОК Марица од Пловдив. Во финалето ја совлада екипата од Република Македонија Јанта Волеј од Скопје. Во малото финале се сретнаа екипите Работнички од Скопје и Шкендија од Тетово каде што Работнички убедливо го совлада противникот Шкендија.

Печати

Прв историски меѓународен натпревар на македонската хокеј репрезентација

вклучено . Објавено во Соопштенија

 

Денес, (19.12.2014 год.) во просториите на Агенцијата за млади и спорт се оддржа прес-конференција по повод одигрувањето на првиот историски меѓународен натпревар на македонската хокеј репрезентација. 

На прес-конференцијата се обратија Директорот Марјан Спасески, претседателот на Хокеј Федерацијата на Македонија Никола Тасев и селекторот на македонската хокеј репрезентација Јуре Внук

 

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија