Скопје 19 °C Охрид 18 °C

Facebook профил на Агенцијата за млади и спортYouTube канал на Агенцијата за млади и спорт

Директорот Спасески во посета на ДСУФК „Методи Митевски – Брицо”

Директорот Спасески во посета на ДСУФК „Методи Митевски – Брицо”

Денес, директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески беше во...

Директорот Спасески оствари средба со претставници на Федерација на планинарски спортови на Македонија

Директорот Спасески оствари средба со претставници на Федерација на планинарски спортови на Македонија

Денес, директорот на Агенцијата за млади и спорт м-р Марјан Спасески...

Директорот Спасески оствари средба со Хироши Шираи, претседателот на Светската Традиционална Карате Федерација

Директорот Спасески оствари средба со Хироши Шираи, претседателот на Светската Традиционална Карате Федерација

Денес, директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески организираше...

Одбележан денот на крводарителството

Одбележан денот на крводарителството

Под мотото „Дарувај крв за оние кои даруваат живот“ денеска во Дневниот...

Агенција за млади и спорт во поддршка на Европскиот Куп на 10 000 метра

Агенција за млади и спорт во поддршка на Европскиот Куп на 10 000 метра

Денеска во просториите на Агенцијата за млади и спорт се одржа прес...

 • Директорот Спасески во посета на ДСУФК „Методи Митевски – Брицо”

  Директорот Спасески во посета на ДСУФК „Методи Митевски – Брицо”

 • Директорот Спасески оствари средба со претставници на Федерација на планинарски спортови на Македонија

  Директорот Спасески оствари средба со претставници на Федерација на...

 • Директорот Спасески оствари средба со Хироши Шираи, претседателот на Светската Традиционална Карате Федерација

  Директорот Спасески оствари средба со Хироши Шираи, претседателот на...

 • Одбележан денот на крводарителството

  Одбележан денот на крводарителството

 • Агенција за млади и спорт во поддршка на Европскиот Куп на 10 000 метра

  Агенција за млади и спорт во поддршка на Европскиот Куп на 10 000 метра

Печати

Потпишан Меморандум за соработка меѓу Агенцијата за млади и спорт и Факултетот за информатичка науки и компјутерско инжинерство (ФИНКИ)

вклучено . Објавено во Соопштенија

Денес во просториите на Факултетот за информатичка науки и компјутерско инжинерство (ФИНКИ), директорот на Агенцијата за млади и спорт (АМС) Марјан Спасески и деканот на Финки проф.д-р Димитар Трајановски потпишаа Меморандум за соработка.

Директорот Спасески истакна дека со овој меморандум практично се утврдува рамката за соработка меѓу овие две институции.
"Оваа рамка всушност е насочена кон унапредувањето на едукативните, истражувачките и апликативните активности во обалста на информатичките науки и компјутерско инжинерство, кон поттикнувањето на младите луѓе да студираат на техничките науки, како и кон поттикнување на иновативноста, креативноста и претприемачкиот дух кај младите" - истакна Спасески.

Печати

Започна националната кампања против користење недозволени допинг супстанции

вклучено . Објавено во Соопштенија

Директорот на Агенцијата за млади и спорт (АМС) Марјан Спасески на денешната прес-конференција ја најави новата кампања за подигнување на свеста за ризикот од користењето на допингот во спортот. Станува збор за проект добиен со грант од „Фондот за елиминација на допингот од спортот“ на УНЕСКО во висина од 20 илјади евра.
АМС во соработка Националната анти-допинг почнувајќи од денеска ќе реализира низа работилници, семинари-едукативни предавања за штетноста од користењето на забранети супстанци.

 

Печати

Премиерот Никола Груевски и директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески пуштија во употреба повеќенаменски игралишта во Виница и Берово

вклучено . Објавено во Соопштенија

Денес, Премиерот Никола Груевски заедно со директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески пуштија во употреба две повеќенаменски игралишта, најпрвин во Истибања, Виница заедно со градоначалникот на општина Виница Емил Дончев го пуштија во употреба повеќенаменско спортско игралиште кое е во склоп на ОУ „Гоце Делчев“ а потоа во Берово заедно со Градоначалникот Драги Наџински го пуштија повеќенаменското игралиште во с.Смојмирово.

Печати

Директорот Спасески ќе се сретне со претседателот на Светската карате федерација Антонио Еспиноз

вклучено . Објавено во Соопштенија

Во просториите на Агенцијата за млади и спорт, денеска директорот Марјан Спасески ќе оствари работна средба со претседателот на Светската карате федерација (WKF), Антонио Еспиноз и генералниот секретар на Европската карате федерација (EKF), Стјепан Челан

Печати

ДИРЕКТОРОТ НА АМС МАРЈАН СПАСЕСКИ ВО ПОСЕТА НА"ИНФОРМАТИЈАДА 2014"

вклучено . Објавено во Соопштенија

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески денеска дојде во официјална посета на еден од работните денови на петдневното информатичко дружење Информатијада 2014.
Тој ги посети спортските активности кои се дел од Информатијадата и самиот се увери во спортскиот карактер кој е еден од симболите на овогодинешната манифестација

Печати

Присуство на Националниот Комитет против говор на омраза на Форумот против говор на омраза во Азербејџан

вклучено . Објавено во Соопштенија

Од 01-05 октомври 2014 година, националниот координатор на Кампањата против говор на омраза заедно со претставници од Националниот комитет присуствуваше на Форумот против говор на омраза кој се одржа во Габала, Азербејџан. Настанот беше организиран од Министерството за млади и спорт на Азербејџан во соработка со Совет на Европа.

Печати

Потпишување Меморандум за соработка помеѓу АМС и ФИНКИ

вклучено . Објавено во Соопштенија

Утре, 21.10.2014 година (ВТОРНИК) со почеток во 11:00 часот во просториите на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство ќе биде потпишан Меморандум за соработка меѓу Агенцијата за млади и спорт и Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство. 

Меморандумот ќе биде потпишан меѓу директорот на Агенцијата за млади и спорт, м-р Марјан Спасески и деканот на Финки, проф.д-р Димитар Трајановски.
Со меморандумот ќе биде официјализирана соработката меѓу овие две институции, а воедно на прес конференцијата ќе бидат најавени и заедничките планирани активности.

Печати

Пуштен во употреба спортскиот полигон во Ѓорче Петров, инвестиција на Агенцијата за млади и спорт

вклучено . Објавено во Соопштенија

Денес, претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски заедно со директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески и градоначалникот на Општина Ѓорче Петров Сокол Митровски го пуштија во употреба спортскиот полигон на ул. Христо Батанџиев во општина Ѓорче Петров, кој е инвестиција на Агенцијата за млади и спорт.

Печати

Спасески и Еспиноза: Каратето во Македонија е во голем подем

вклучено . Објавено во Соопштенија

Во пресрет на Балканското првенство, кое престојниот викенд ќе се одржи во Охрид, висока делегација предводена од претседателот на Светската (WKF) и Европска карате федерација (EKF), Антонио Еспиноз е во посета на Република Македонија.

Првиот човек на светското карате, придружуван од генералниот секретар на Европска карате федерација (EKF), Стјепан Челан, денеска се сретнаа со директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески, со кого разговараа за развојот на карате спортот во земјава

Печати

ИН МЕМОРИАМ: АЛЕКСАНДАР КОЈЧЕВСКИ (23.09.1992 - 15.10.2014)

вклучено . Објавено во Соопштенија

 

Александар, Алекс, Аце, нашиот сакан ангел , нашиот пријател, нашата радост во Агенцијата за млади и спорт....... Зошто Господ одлучи да те земе???? Зошто сега кога толку многу имаше живот во тебе ?

А штотуку почна да созреваш, да правиш планови за животот, се запиша на факултет, се врати на кошарката како тренер на младите категории,....... и немаме зборови, не остави без зборови сите нас......

Твојата добрина беше предизвик за сите нас, секогаш се радувавме на твојата насмевка. Твојата ведрина, твојот ведар и насмеан лик ќе остане длабоко врежан во нашите срца. Никогаш нема да те заборавиме. 

Погребот ќе се одржи во четврток (16 октомври) на гробиштата Драчево со почеток во 11:00 часот.

Почивај во мир ангелу наш,

Печати

Во Охрид започна првиот конгрес на Асоцијацијата на спортските новинари од Југо-Источна Европа

вклучено . Објавено во Соопштенија

Денес директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески се обрати на свеченото отварање на меѓународната спортска манифестација "СО ЉУБОВ ОД МАКЕДОНИЈА" која е организиранра во рамките на првиот конгрес на Асоцијацијата на спортските новинари од Југо-Источна Европа.

Директорот Спасески истакна дека честа да се биде домаќин на толку голем настан преставува сатисфакција за државата и за развојот на спортот во Република Македонија.

"Ме радува фактот што денес  можам да бидам со познати и признати спортски новинари од регионот и Европа, да разменам мислења и ставови и да ја почуствувам непосредноста на привилегираните  кои во својата новинарска кариера имале можност  во живо да следат и известуваат од најголемите спортски настани во Светот.

Печати

ЕВРОПСКАТА НЕДЕЛА НА ДВИЖЕЊЕТО"MOVE WEEK" OD 29.09 DO 05.10.2014

вклучено . Објавено во Соопштенија

По повод Европската недела на движењето “MOVE WEEK”од 29.09 до 05.10.2014 и како дел на глобалната кампања”“””“NOW WE MOVE”””и во 19 општини на Република Македонија се одбележува овој настан.

Настанот е реализиран во организација на ИСЦА (меѓународната социјација за спорт и култура), Европската велосипедска Федерација, потпомогнато од Агенцијата за млади и спорт, Кока Кола и Европската комисија.

 

Избери живот - избери спорт

Информатички спортски систем

Спортска академија